Polskie ofiary Lehmana straszą sądem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Chcą odzyskać pieniądze "utopione" w Lehman Brothers

Kilkanaście osób, którym bank City Handlowy sprzedał obligacje emitowane przez Lehman Brothers, domaga się od banku odszkodowania. Stracili ponad 2 miliony złotych. City Handlowy tłumaczy, że działał tylko w charakterze dystrybutora obligacji i nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania ich emitenta.

Bank Lehman Brothers jest największą ofiarą kryzysu finansowego. Jego spektakularny upadek we wrześniu ubiegłego roku spowodował gwałtowane spadki na giełdzie i wywołał kryzys zaufania na rynku międzybankowym.

Obligacje tej instytucji kupowali m.in. klienci banku Citi Handlowy. Kilkunastu z nich uważa, że bank powinien zrekompensować im straty, które ponieśli.

Żerowali na niewiedzy

Kancelaria Grynhoff Woźny Maliński, która reprezentuje poszkodowanych, poinformowała, że jeżeli bank nie zareaguje pozytywnie na propozycję ugody, zostanie pozwany do sądu. Prawnicy zapewniają, że dysponują dowodami, iż bank wprowadzał w błąd nabywców obligacji.

- Zgromadzone przez nas dowody potwierdzają, że doradcy zapewniali klientów o całkowitym bezpieczeństwie oferowanego produktu i nie przedstawili w pełni ryzyka związanego z zakupem obligacji emitowanych przez Lehman Brothers. Dysponujemy dokumentami, z których wynika, że obligacje te zostały sklasyfikowane jako produkty o niskim ryzyku, przeznaczone dla inwestorów o niskim profilu ryzyka, na poziomie drugim w 6-stopniowym profilu inwestora - wyjaśnia mecenas Stanisław Pelczar, kierujący w kancelarii zespołem pracującym na rzecz poszkodowanych.

Według niego, większość z nich nie ma większego doświadczenia, ani też profesjonalnego przygotowania dotyczącego mechanizmów działania rynków finansowych. Osoby te zainwestowały w obligacje od ok. 100 do 400 tysięcy złotych.

"My tylko pośredniczyliśmy"

Rzecznik prasowy banku City Handlowy Paweł Zegarłowicz wyjaśnił, że bank działał tylko w charakterze dystrybutora obligacji Lehman Brothers i nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania ich emitenta.

- W trakcie sprzedaży obligacji bank Lehman Brothers posiadał bardzo wysoki rating inwestycyjny A+. Obligacje Lehman Brothers były sprzedawane przez Bank do kwietnia 2008. W okresie sprzedaży, emitent, czyli Lehman Brothers Treasury Co. B.V., oraz gwarant, czyli Lehman Brothers Holdings Inc., tego produktu dawali gwarancje zwrotu 100 procent zainwestowanego kapitału, na koniec okresu inwestycji - wyjaśnił Zegarłowicz.

Dodał, że od momentu ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania upadłościowego Lehman Brothers, osobom które zainwestowały w obligacje na bieżąco przekazywane są informacje o przebiegu postępowania upadłościowego w USA i w Holandii.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24