Polska europejskim zagłębiem AGD

Najnowsze

TVN24Polska jest już drugim w Europie producentem sprzętu AGD

Szwedzki koncern Electrolux ma wydać w najbliższym czasie na inwestycje 1,5 mld zł. Większość tej kwoty ma trafić do naszego kraju. Fabrykę lodówek za 100 mln zł chce zbudować także u nas koreański koncern Daewoo. Dzięki tym inwestycjom możemy stać się największym producentem sprzętu AGD w Europie.

Połowę z 1,5 mld zł, jakie zamierza zainwestować Electrolux, pożyczył koncernowi Europejski Bank Inwestycyjny. - To ogromna suma pieniędzy, jak na branżę AGD. Trudno nawet sobie wyobrazić, na co można je wydać – oceniają konkurenci Electroluxa. Według ustaleń „Pulsu Biznesu” właściciele spółki chcą zwiększyć moce i zacząć produkcję lodówek. Oni sami o swoich planach nie chcą na razie mówić. - Potwierdzam, że zawarliśmy umowę, ale nie chcemy na razie zdradzać szczegółów - mówi Anders Edholm, rzecznik firmy.

Nowoczesne lodówki w nowych fabrykach

Z informacji EBI wynika, że spółka chce zainwestować w badanie i rozwój nowych produktów, zwiększenie mocy produkcyjnych oraz unowocześnienie fabryk w Polsce, Rumunii oraz na Węgrzech.

Koncern ma zamiar wybudować w Polsce dwie nowe fabryki obok już działających zakładów w Świdnicy i Żarnowie. W jednej ma zamiar produkować kuchenki, a w drugim zmywarki. Może w nich znaleźć pracę nawet 800 osób.

Chłodna nisza Daewoo

Fabrykę lodówek w Polsce ma zamiar także zbudować koreański Daewoo.

– Przedstawiciele koncernu szukają działek pod inwestycje głównie w południowo-wschodniej Polsce. Koszt inwestycji szacowany jest na 100 mln zł – mówi rozmówca „Rzeczpospolitej”. W fabryce będą produkowane duże lodówki typu side-by-side, nie tylko na nasz rynek, ale głównie na eksport do Europy Zachodniej. Firma chce z tymi produktami mocniej zaistnieć w Rosji czy na Ukrainie.

Stosunkowo niewielki obecnie rynek side-by-side wygląda dość perspektywicznie. W ubiegłym roku sprzedało się jedynie kilkanaście tysięcy sztuk tych dwudrzwiowych, otwieranych jak jak wrota, chłodziarek. Jednak rynek ten rozwija się w tempie 60 – 70 proc. rocznie.

AGD lubi Polskę

Nowe fabryki Elektroluxa i Daewoo to kolejne inwestycje producentów Artykułów Gospodarstwa Domowego w naszym kraju.

Swoje zakłady mają u nas m.in. BoschSiemens, Indesit, LG i Whirpool. Polska jest już drugim, po Włoszech, producentem sprzętu AGD na kontynencie. Powstaje u nas rocznie 2,5 mln pralek i 2,3 mln lodówek, z czego nawet 80 proc. trafia na eksport. We wrześniu ruszą też kolejne dwie fabryki włoskiego Indesitu. Będą w nich powstawać pralki i zmywarki, a firma już produkuje w Polsce kuchenki i lodówki. Nasz rynek jest atrakcyjny także pod względem sprzedaży. W tym roku na tzw. duże AGD wydamy nawet 4,4 mld zł, czyli ok, 10 proc. więcej niż w 2007 roku.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24