Polska drugą Norwegią? Przyjdzie poczekać

Aktualizacja:
17.10 | Jeśli wierzyć politykom to już za kilka lat będziemy gazową potęgą. A wszystko dzięki łupkom. W tej kampanii wyborczej padały bardzo konkretne deklaracje, roztaczano przed nami wizje miliardów złotych, które szerokim strumieniem będą płynąć z gazowych szybów zasilając m.in. niewydolny system emerytalny. Pytanie: czy to nie nazbyt daleko idące plany? (TVN24)
Polska łupkową potęgą? Przyjdzie poczekaćTVN24

Jeśli wierzyć politykom, to już za kilka lat będziemy gazową potęgą. A wszystko dzięki łupkom. W tej kampanii wyborczej padały bardzo konkretne deklaracje, roztaczano przed nami wizje miliardów złotych, które szerokim strumieniem będą płynąć z gazowych szybów zasilając m.in. niewydolny system emerytalny. Pytanie: czy to nie nazbyt daleko idące plany?

Żaden inny rząd nie miał tak komfortowej sytuacji, żeby w energetyce popchnąć szereg projektów. W pasie od Pomorza po Lubelszczyznę na polach wyrastają maszty, z których bucha żółto-pomarańczowy płomień. To znak, że pod powierzchnią są bogate w gaz łupki. Tak wizję roztaczają przed nami politycy.

- To jest szansa na to, aby Polska stała się taką drugą Norwegią - zapowiadał choćby minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Ale na razie drugiej Norwegii i emerytur z miliardów złotych za gaz łupkowy nie ma. Choć w czasie niedawnej kampanii wyborczej politycy już zdążyli nakreślić energetyczną przyszłość Polski - i głównym motywem przewodnim stały się te skały - łupki, z których ma powstać gaz będący paliwem napędzającym polskie elektrownie i gospodarkę.

Ostrożność ministra

- Myślę, że to są procesy, które wymagają często kilkunastu lat, zanim nastąpi taka zmiana jakościowa - studzi zapał Waldemar Pawlak wicepremier i minister gospodarki.

Wicepremier w rządzie Donalda Tuska ostrożnie mówi o wizjach Polski jako łupkowej potęgi świata. Nic dziwnego - bo jak przypomina ekspert w dziedzinie energetyki Tomasz Chmal - na razie trwają badania mające określić, jak dużo skał łupkowych znajduje się pod powierzchnią ziemi.

- Poszukiwania trwają 5-6 lat i po tym okresie wiadomo co jest, czy są złoża, jak duże są to złoża, czy warto kontynuować proces wydobycia, czy warto przejść do procesu wydobycia. Dzisiaj wszyscy zadają sobie to pytanie i nikt na razie nie ma odpowiedzi - mówi Chmal.

Choć w temacie łupków bardziej optymistyczne są prognozy opozycji. - Tempo prac nad eksplorowaniem tych złóż jest tak szybkie, że 2015 rok to jest ten czas gdy będziemy mogli już na masową skalę - uważa Dawid Jackiewicz, poseł PiS. To też czas, gdy ma się otworzyć nowe energetyczne okno na świat.

Widoki na przyszłość

Rok 2014. Z okien olbrzymiego gazowca wpływającego do Świnoujścia roztacza się taki oto widok - na lądzie widać gigantyczne betonowe butle. To gazoport przez który do Polski wpływać będzie skroplony gaz.

- To zaczyna dopiero działać, perspektywa 2014 to jest ten moment, kiedy będzie to startowało, jeśli nie będzie żadnych opóźnień inwestycyjnych - twierdzi Waldemar Pawlak.

- Niewątpliwie jest to ten element, który my nazywamy dywersyfikacją źródeł czy dostaw gazu do Polski i bardzo się cieszę, że pierwsza tak poważna inwestycja zostanie zrealizowana jeśli rząd PO dotrzyma słowa - komentuje Jackiewicz.

Wszystko wskazuje na to, że gazoport - identyczny jak ten w Portugalii - ruszy za trzy lata. Choć to taniego gazu nie oznacza. Ale jest jeszcze coś, co w ciągu najbliższych lat ma stać się faktem. Jak czytamy w programie wyborczym PO - "oprócz budowy połączenia gazowego z Czechami (...) i Niemcami (..) zmodernizujemy połączenie ze Słowacją i zbudujemy nowe połączenie z Litwą. Do 2015 roku podwoimy nasze możliwości importowe, a eksportowe potroimy."

- To połączenie Północ-Południe zależy pewnie w dużej mierze od gazu łukowego, gdyby było co eksportować, gdyby było co łączyć, to wtedy mamy duży potencjał do tego żeby takie połączenia zbudować. Natomiast dzisiaj trochę trudno jest sobie je wyobrazić, one ładnie wyglądają na mapie i cztery lata może być troszkę za mało żeby go zamknąć w pełni - ocenia Chmal.

Zagrożenia

W energetycznych wizjach 2014 roku pojawia się też poważne ostrzeżenie. Rosnące zapotrzebowanie na prąd, stara sieć przesyłowa, w końcu brak nowych elektrowni - to prosty przepis na blackout.

- To bardzo prawdopodobne, jeśli nie będzie pomysłu na to jak dokapitalizować i zmodernizować polskie sieci przesyłowe, to sytuacje takie jak w Szczecinie staną się za kilka-kilkanaście lat codziennością - mówi Dawid Jackiewicz.

Chodzi o awarię, która z powodu ostrej zimy - sparaliżował przed trzema laty Szczecin. Taki scenariusz może się powtórzyć w innych miastach, bo sieć przesyłowa do nowych nie należy, a nowych elektrowni nie ma.

Czyli szybko rozwijająca gospodarka - paradoksalnie - może być nam nie na rękę, bo to oznacza wzrost zapotrzebowania na prąd. A elektrownia atomowa, która mogłaby sytuacje poprawić na razie jest w fazie planów.

Czyli w ciągu tej kadencji co najwyżej poznamy miejsce, gdzie elektrownia atomowa stanie, jeśli oczywiście protesty ekologów i mieszkańców nie doprowadzą do tego, że nawet perspektywa 10 lat na taką budowę stanie się nierealna.

Co z CO2?

Jest jeszcze coś co w ciągu tych czterech lat wpłynie na obraz polskiej energetyki - ograniczenia dla emisji dwutlenku węgla narzucone przez Unię Europejską.

Te wciąż są w fazie negocjacji. A od tego zależy czy wydobywany w polskich kopalniach węgiel zasili i napędzi naszą gospodarkę, czy naszych sąsiadów na Wschodzie, którzy takim ograniczeniom nie będą podlegali.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezes Nvidii Jensen Huang ostrzega, że sztuczna inteligencja może prowadzić do utraty miejsc pracy, "jeśli światu skończą się pomysły".

"Niektóre miejsca pracy znikną". Prezes giganta ostrzega

"Niektóre miejsca pracy znikną". Prezes giganta ostrzega

Źródło:
CNN

Osoby oszukane w programie Czyste Powietrze mogą spodziewać się w niedługim czasie pakietu rozwiązań - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak.

Pakiet dla oszukanych. Bez tego "nie przebrniemy"

Pakiet dla oszukanych. Bez tego "nie przebrniemy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki, 32 firmy transportowe oraz osiem osób usłyszało zarzuty od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w związku z podejrzeniem zmowy na rynku pracy. Miała ona uniemożliwiać przechodzenie kierowców pomiędzy firmami transportowymi, które obsługiwały centra dystybucyjne Biedronki.

Właściciel Biedronki z zarzutami. Podejrzenie zmowy na rynku pracy

Właściciel Biedronki z zarzutami. Podejrzenie zmowy na rynku pracy

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do resortu infrastruktury o pochylenie się nad problemem kierowców, którzy w niektórych parkometrach nie mogą zapłacić za postój pojazdu gotówką. Jak wyjaśnił RPO, skutkuje to wezwaniami do zapłaty kary za brak biletu.

"Pułapka" na kierowców. Apel do ministra

"Pułapka" na kierowców. Apel do ministra

Źródło:
tvn24.pl

Nowa ustawa medialna została przekazana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale wciąż jest konsultowana między resortami - przekazał wiceminister kultury Maciej Wróbel. Przyznał, że wciąż trwa dyskusja dotycząca źródeł finansowania mediów publicznych, w tym kwestii abonamentu rtv.

Abonament rtv do likwidacji? "Archaiczny podatek"

Abonament rtv do likwidacji? "Archaiczny podatek"

Źródło:
PAP

Cena bitcoina przekroczyła poziom 120 tysięcy dolarów. To kolejna granica pokonana w ostatnich dniach przez najpopularniejszą kryptowalutę na świecie. Inwestorzy obstawiają polityczne decyzje, które będą korzystne dla branży w tym tygodniu.

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Źródło:
Reuters

W 2024 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na przedsiębiorców kary w wysokości blisko miliarda złotych - przekazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny. - Potrafimy być bardzo konsekwentni i stanowczy - dodał.

Posypały się kary. Kwota jest potężna

Posypały się kary. Kwota jest potężna

Źródło:
PAP

Unia Europejska przygotowała już cła odwetowe o wartości 21 miliardów dolarów, które będą wprowadzone w sytuacji załamania się negocjacji handlowych z USA - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" wicepremier, minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani.

Bruksela szykuje odwet. Te produkty są na celowniku

Bruksela szykuje odwet. Te produkty są na celowniku

Źródło:
PAP

Zapowiedziane przez Donalda Trumpa 30-procentowe cła na eksport południowoafrykańskich produktów, w tym cytrusów, wołowiny i wina, wpłynie dotkliwie na białych właścicieli farm - ocenia rząd w Pretorii.

Skutki decyzji Trumpa mogą być dotkliwe

Skutki decyzji Trumpa mogą być dotkliwe

Źródło:
PAP

Zwyczajowe ataki wymierzone w homoseksualistów, imigrantów i Unię Europejską najwyraźniej przestają działać - pisze brytyjski tygodnik "Economist", dodając, że jednocześnie otocznie gospodarcze przestaje sprzyjać rządowi premiera Węgier Viktora Orbana.

Kłopoty Orbana. "Węgierska gospodarka zmierza donikąd"

Kłopoty Orbana. "Węgierska gospodarka zmierza donikąd"

Źródło:
PAP

Unia Europejska przedłuży zawieszenie środków odwetowych wobec USA do początku sierpnia - zapowiedziała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Planowo miały one wejść w życie w nocy z poniedziałku na wtorek. Jednocześnie zdystansowała się od pomysłu użycia nowego unijnego instrumentu przeciwdziałania przymusowi gospodarczemu (ACI).

Jest reakcja UE na zapowiedzi Trumpa. "Jeszcze nie jesteśmy na tym etapie"

Jest reakcja UE na zapowiedzi Trumpa. "Jeszcze nie jesteśmy na tym etapie"

Źródło:
PAP, Reuters

Sztuczna inteligencja jest regularnie wykorzystywana przez blisko 70 procent badanych Polaków - wynika z raportu firmy KPMG. Jednocześnie ponad 50 procent nie ujawnia, że korzysta z takiego narzędzia. Mimo że, chętnie korzystamy, to jesteśmy nieufni wobec niej. Zaufanie do sztucznej inteligencji zadeklarowało 41 proc. respondentów z Polski – to mniej niż średnia światowa.

Używamy jej w pracy na potęgę, ale się do tego nie przyznajemy

Używamy jej w pracy na potęgę, ale się do tego nie przyznajemy

Źródło:
PAP

Wojanek to popularny wśród dzieci napój sygnowany przez znanego twórcę internetowego. Eksperci w zakresie żywienia mówią, że można go porównać do lodów Ekipy - to średniej jakości produkt, którego główną siłą jest rozbuchany marketing. - Wiadomo, że youtuberzy to maszynka do promocji wszystkiego, mogliby jednak bardziej odpowiedzialnie wybierać, co chcą firmować - stwierdza dietetyczka Marta Kostka.

Schodzi na pniu jak lody Ekipy. "To dlatego nie chwalą się składem"

Schodzi na pniu jak lody Ekipy. "To dlatego nie chwalą się składem"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk wzmacnia Groka. Kosmiczna firma miliardera SpaceX przeznaczy dwa miliardy dolarów na rozwój firmy zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji xAI - donosi "Wall Street Journal". Zacieśnia to powiązania między przedsięwzięciami technologicznego miliardera. W ostatnim czasie wokół projektu Muska było sporo kontrowersji, a on sam musiał się tłumaczyć.

Musk stawia na Groka. Gigantyczna inwestycja

Musk stawia na Groka. Gigantyczna inwestycja

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

"Moja rada dla UE jest taka, by (Unia Europejska -red.) nie wahała się i podjęła kroki odwetowe" - napisał na swym blogu Paul Krugman, laureat ekonomicznego Nobla, po zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 30-procentowego cła na dobra importowane z Unii Europejskiej i Meksyku od 1 sierpnia. Dodał, że USA już teraz mają prawie całkiem wolny dostęp do europejskiego rynku.

Noblista radzi, co zrobić po decyzji Trumpa: kroki odwetowe

Noblista radzi, co zrobić po decyzji Trumpa: kroki odwetowe

Źródło:
PAP

Cena mieszkań oferowanych przez deweloperów ma być widoczna od razu. To efekt nowych przepisów, które weszły w życie w piątek. Jednak zmiana ta nie objęła jeszcze wszystkich inwestycji. Na część ofert z widoczną ceną trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na jawne ceny wszystkich mieszkań od deweloperów jeszcze poczekamy

Na jawne ceny wszystkich mieszkań od deweloperów jeszcze poczekamy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump zapowiada nałożenie wysokich ceł na Unię Europejską i Meksyk. Jak ogłosił, 30-procentowe cła na towary importowane z tych krajów mają wejść od 1 sierpnia. Na te zapowiedzi zareagowali przywódcy.

Donald Trump grozi podwyżką ceł. Przywódcy odpowiadają

Donald Trump grozi podwyżką ceł. Przywódcy odpowiadają

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Skontrolowane przez NIK samorządy wydawały na znakowanie, sterylizację lub kastrację bezdomnych zwierząt zaledwie pięć procent z dostępnych środków. Na co idzie reszta pieniędzy? - Najwięcej wygrywają ci, którzy wyłapują zwierzęta i mają swoje schroniska. To jest wielki biznes - mówi w rozmowie z TVN24+ Tadeusz Wypych, szef Biura Ochrony Zwierząt, będącego częścią Fundacji dla Zwierząt KOTERIA, i wskazuje, że chodzi o kilkaset milionów złotych.

Na tym "zarabia się ogromną kasę"

Na tym "zarabia się ogromną kasę"

Źródło:
TVN24+

Przychody dewizowe z turystyki w Tanzanii po raz pierwszy przewyższyły zyski ze sprzedaży złota - wynika z najnowszego raportu Banku Tanzanii. Kraj stawia na turystykę i zamierza niemal podwoić liczbę gości.

Już nie złoto. Na tym Tanzania zarabia najwięcej

Już nie złoto. Na tym Tanzania zarabia najwięcej

Źródło:
PAP

Widmo podwyżek zawisło nad cenami amerykańskich śniadań. Wszystko za sprawą zapowiedzi ceł Donalda Trumpa na produkty z Brazylii. Mają one wpłynąć między innymi na ceny soku pomarańczowego i kawy. Na nowojorskiej giełdzie już pojawiły się pierwsze zwyżki za sok pomarańczowy.

Drożeje kawa i sok pomarańczowy. Słony rachunek za amerykańskie śniadania

Drożeje kawa i sok pomarańczowy. Słony rachunek za amerykańskie śniadania

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawcy szwajcarskich zegarków w Lucernie od trzech miesięcy borykają się z trudnościami, odkąd prezydent USA Donald Trump wywarł presję na branżę dóbr luksusowych, zapowiadając wprowadzenie wysokich ceł. Sprzedaż spada.

Branża zegarków luksusowych w obliczu kryzysu. Efekt ceł Trumpa

Branża zegarków luksusowych w obliczu kryzysu. Efekt ceł Trumpa

Źródło:
Reuters

W środku wakacyjnego sezonu Unia Europejska bierze na celownik opłaty za bagaż podręczny. Parlament chce ukrócić dodatkowe koszty, a linie lotnicze biją na alarm - bilety mogą podrożeć. To jednak nie koniec ich kłopotów: europejscy regulatorzy baczniej przyglądają się takim praktykom jak pobieranie opłat za nadbagaż tuż przed odlotem.

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Źródło:
TVN24+

Francja wszczęła śledztwo karne w sprawie należącej do Elona Muska platformy X w związku z podejrzeniem omanipulowanie przez tę firmę algorytmami w celu "zagranicznej ingerencji" – poinformował portal Politico. Według parlamentarzysty Erica Bothorela, platforma jest coraz dalej od "gwarantowania środowiska bezpiecznego".

Platforma Muska na cenzurowanym we Francji. "Nienawistne, rasistowskie, homofobiczne treści"

Platforma Muska na cenzurowanym we Francji. "Nienawistne, rasistowskie, homofobiczne treści"

Źródło:
PAP

W minionym roku w całej Unii Europejskiej odnotowano rekordowy wzrost liczby ludności do 450,4 miliona osób, pomimo większej liczby zgonów niż urodzeń - poinformował Eurostat. To wynik nasilonych ruchów migracyjnym po pandemii Covid-19. Największy wzrost liczby ludności zanotowała Malta, z kolei Polska i Estonia mają największe spadki.

Rekordowy wzrost ludności w Unii Europejskiej. Polska w tyle tabeli

Rekordowy wzrost ludności w Unii Europejskiej. Polska w tyle tabeli

Źródło:
PAP

Władze Kazachstanu są przywiązane do swojej polityki "dedolaryzacji" i mają pomysł na ochronę własnej waluty - tenge. Od 1 września informacje dotyczące kursów walut muszą zniknąć z przestrzeni publicznej - poinformował prezes Narodowego Banku Kazachstanu.

Z ulic mają zniknąć informacje o kursach walut. Mentalna "dedolaryzacja"

Z ulic mają zniknąć informacje o kursach walut. Mentalna "dedolaryzacja"

Źródło:
PAP

Ryanair chce zwiększyć liczbę lotów z kilku polskich lotnisk. - Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku ogłosimy plany rozwoju co najmniej trzech naszych dużych polskich baz - Krakowa, Gdańska i Wrocławia - poinformował dyrektor generalny linii Michael O’Leary.

Nowe inwestycje Ryanaira w Polsce. "Jesteśmy w trakcie negocjacji"

Nowe inwestycje Ryanaira w Polsce. "Jesteśmy w trakcie negocjacji"

Źródło:
PAP