Polska drugą Norwegią? Przyjdzie poczekać

Aktualizacja:
17.10 | Jeśli wierzyć politykom to już za kilka lat będziemy gazową potęgą. A wszystko dzięki łupkom. W tej kampanii wyborczej padały bardzo konkretne deklaracje, roztaczano przed nami wizje miliardów złotych, które szerokim strumieniem będą płynąć z gazowych szybów zasilając m.in. niewydolny system emerytalny. Pytanie: czy to nie nazbyt daleko idące plany? (TVN24)
Polska łupkową potęgą? Przyjdzie poczekaćTVN24

Jeśli wierzyć politykom, to już za kilka lat będziemy gazową potęgą. A wszystko dzięki łupkom. W tej kampanii wyborczej padały bardzo konkretne deklaracje, roztaczano przed nami wizje miliardów złotych, które szerokim strumieniem będą płynąć z gazowych szybów zasilając m.in. niewydolny system emerytalny. Pytanie: czy to nie nazbyt daleko idące plany?

Żaden inny rząd nie miał tak komfortowej sytuacji, żeby w energetyce popchnąć szereg projektów. W pasie od Pomorza po Lubelszczyznę na polach wyrastają maszty, z których bucha żółto-pomarańczowy płomień. To znak, że pod powierzchnią są bogate w gaz łupki. Tak wizję roztaczają przed nami politycy.

- To jest szansa na to, aby Polska stała się taką drugą Norwegią - zapowiadał choćby minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Ale na razie drugiej Norwegii i emerytur z miliardów złotych za gaz łupkowy nie ma. Choć w czasie niedawnej kampanii wyborczej politycy już zdążyli nakreślić energetyczną przyszłość Polski - i głównym motywem przewodnim stały się te skały - łupki, z których ma powstać gaz będący paliwem napędzającym polskie elektrownie i gospodarkę.

Ostrożność ministra

- Myślę, że to są procesy, które wymagają często kilkunastu lat, zanim nastąpi taka zmiana jakościowa - studzi zapał Waldemar Pawlak wicepremier i minister gospodarki.

Wicepremier w rządzie Donalda Tuska ostrożnie mówi o wizjach Polski jako łupkowej potęgi świata. Nic dziwnego - bo jak przypomina ekspert w dziedzinie energetyki Tomasz Chmal - na razie trwają badania mające określić, jak dużo skał łupkowych znajduje się pod powierzchnią ziemi.

- Poszukiwania trwają 5-6 lat i po tym okresie wiadomo co jest, czy są złoża, jak duże są to złoża, czy warto kontynuować proces wydobycia, czy warto przejść do procesu wydobycia. Dzisiaj wszyscy zadają sobie to pytanie i nikt na razie nie ma odpowiedzi - mówi Chmal.

Choć w temacie łupków bardziej optymistyczne są prognozy opozycji. - Tempo prac nad eksplorowaniem tych złóż jest tak szybkie, że 2015 rok to jest ten czas gdy będziemy mogli już na masową skalę - uważa Dawid Jackiewicz, poseł PiS. To też czas, gdy ma się otworzyć nowe energetyczne okno na świat.

Widoki na przyszłość

Rok 2014. Z okien olbrzymiego gazowca wpływającego do Świnoujścia roztacza się taki oto widok - na lądzie widać gigantyczne betonowe butle. To gazoport przez który do Polski wpływać będzie skroplony gaz.

- To zaczyna dopiero działać, perspektywa 2014 to jest ten moment, kiedy będzie to startowało, jeśli nie będzie żadnych opóźnień inwestycyjnych - twierdzi Waldemar Pawlak.

- Niewątpliwie jest to ten element, który my nazywamy dywersyfikacją źródeł czy dostaw gazu do Polski i bardzo się cieszę, że pierwsza tak poważna inwestycja zostanie zrealizowana jeśli rząd PO dotrzyma słowa - komentuje Jackiewicz.

Wszystko wskazuje na to, że gazoport - identyczny jak ten w Portugalii - ruszy za trzy lata. Choć to taniego gazu nie oznacza. Ale jest jeszcze coś, co w ciągu najbliższych lat ma stać się faktem. Jak czytamy w programie wyborczym PO - "oprócz budowy połączenia gazowego z Czechami (...) i Niemcami (..) zmodernizujemy połączenie ze Słowacją i zbudujemy nowe połączenie z Litwą. Do 2015 roku podwoimy nasze możliwości importowe, a eksportowe potroimy."

- To połączenie Północ-Południe zależy pewnie w dużej mierze od gazu łukowego, gdyby było co eksportować, gdyby było co łączyć, to wtedy mamy duży potencjał do tego żeby takie połączenia zbudować. Natomiast dzisiaj trochę trudno jest sobie je wyobrazić, one ładnie wyglądają na mapie i cztery lata może być troszkę za mało żeby go zamknąć w pełni - ocenia Chmal.

Zagrożenia

W energetycznych wizjach 2014 roku pojawia się też poważne ostrzeżenie. Rosnące zapotrzebowanie na prąd, stara sieć przesyłowa, w końcu brak nowych elektrowni - to prosty przepis na blackout.

- To bardzo prawdopodobne, jeśli nie będzie pomysłu na to jak dokapitalizować i zmodernizować polskie sieci przesyłowe, to sytuacje takie jak w Szczecinie staną się za kilka-kilkanaście lat codziennością - mówi Dawid Jackiewicz.

Chodzi o awarię, która z powodu ostrej zimy - sparaliżował przed trzema laty Szczecin. Taki scenariusz może się powtórzyć w innych miastach, bo sieć przesyłowa do nowych nie należy, a nowych elektrowni nie ma.

Czyli szybko rozwijająca gospodarka - paradoksalnie - może być nam nie na rękę, bo to oznacza wzrost zapotrzebowania na prąd. A elektrownia atomowa, która mogłaby sytuacje poprawić na razie jest w fazie planów.

Czyli w ciągu tej kadencji co najwyżej poznamy miejsce, gdzie elektrownia atomowa stanie, jeśli oczywiście protesty ekologów i mieszkańców nie doprowadzą do tego, że nawet perspektywa 10 lat na taką budowę stanie się nierealna.

Co z CO2?

Jest jeszcze coś co w ciągu tych czterech lat wpłynie na obraz polskiej energetyki - ograniczenia dla emisji dwutlenku węgla narzucone przez Unię Europejską.

Te wciąż są w fazie negocjacji. A od tego zależy czy wydobywany w polskich kopalniach węgiel zasili i napędzi naszą gospodarkę, czy naszych sąsiadów na Wschodzie, którzy takim ograniczeniom nie będą podlegali.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP