Najnowsze

Polska anuluje długi Kambodży

Najnowsze


Polski ambasador w Phnom Penh zapowiedział, że polski rząd anuluje zadłużenie Kambodży wobec Warszawy - donoszą wietnamskie media. Warszawa stawia wszakże jeden warunek.

Tym warunkiem jest przeznaczenie sumy równoważnej długowi na ratowanie kompleksu świątynnego w Angkor - zapowiedział odchodzący ambasador Ryszard Olszewski.

Anulując dług, Polska jest tym samym pierwszym państwem na świecie, które odpowiedziało na apel Kambodży o pomoc w restaurowaniu miejsc uznanych przez UNESCO za światowe dziedzictwo kulturalne.

Można powiedzieć, że darując Kambodży dług, Warszawa odwdzięczyła się za podobną politykę, jaką wobec Polski na początku lat 90-tych prowadziły np. kraje skandynawskie. Anulując długi z czasów komunizmu stawiały one warunek, aby Polska przeznaczyła równoważne sumy na budowę infrastruktury zapobiegającej zanieczyszczeniu wód spływających do Bałtyku.

Angkor - światowe dziedzictwo

Położony w prowincji Siem Reap Angkor to największy i najbardziej znany buddyjski kompleksie światynny. Powstał za czasów króla Suryavarmana II (1113-1150 n.e.) i jest najlepiej zachowanym przykładem architektury Khmerów.

Źródło: Vietnam News Agency

Pozostałe wiadomości