Sekretarz stanu ds. europejskich w polskim MSZ Mikołaj Dowgielewicz został w piątek wybrany jednomyślnie przez zarząd Banku Rozwoju Rady Europy na stanowisko wicegubernatora banku do spraw państw docelowych - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Kandydatura Dowgielewicza została zarekomendowana Radzie przez gubernatora banku, Rolfa Wenzela, spośród dziewięciu kandydatów zgłoszonych na to stanowisko.
Dowgielewicz stanowisko obejmie od dnia 2 maja 2012 r. na 5-letnią kadencję. Bosacki poinformował, że do jego zadań będzie należało przede wszystkim rozwijanie projektów współpracy z grupą państw docelowych, czyli korzystających z funduszy banku, co należy do jego priorytetów.
Podkreślił, że Polska, która należy do grupy państw docelowych, "od lat doskonale współpracuje z Bankiem". - Dzięki kredytom, pozyskiwanym na preferencyjnych warunkach, polskie samorządy realizują projekty mające na celu m.in. poprawę warunków życia w miastach i na wsi, polskie instytucje finansowe pozyskują zaś kredyty m.in. na projekty dotyczące tworzenia miejsc pracy - dodał Bosacki.
W 2011 r. Bank zatwierdził 6 wniosków kredytowych z Polski na łączną kwotę 300 milionów euro. Nasz kraj był pod tym względem na pierwszym miejscu. Marcin Bosacki, rzecznik MSZ
- W 2011 r. Bank zatwierdził 6 wniosków kredytowych z Polski na łączną kwotę 300 milionów euro. Nasz kraj był pod tym względem na pierwszym miejscu - podkreślił rzecznik MSZ.
Bank założony w 1956
Bank Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank) z siedzibą w Paryżu jest najstarszym bankiem pomocy rozwojowej w Europie. Został założony 16 kwietnia 1956 r. jako Fundusz Przesiedleńczy Rady Europy dla Uchodźców oraz Przeludniania w Europie w celu rozwiązania problemów uchodźców. Z biegiem czasu jego działania rozszerzyły się na inne sektory w celu umocnienia spójności społecznej w Europie.
Bank jest głównym instrumentem finansowym RE, który pomaga swym 40 członkom, w tym Polsce, osiągnąć trwały i zrównoważony wzrost.
Bank uczestniczy w finansowaniu projektów wzmacniających integrację społeczną np. przez udzielanie pomocy uchodźcom, polepszanie warunków grupom będącym w trudnej sytuacji życiowej, budowę mieszkań socjalnych, a także projektów wspierających bardziej racjonalne gospodarowanie zasobami środowiska np. w zakresie produkcji energii odnawialnej lub w ramach pomocy regionom dotkniętym przez klęski żywiołowe.
Bank finansuje ponadto projekty w sektorach edukacji i ochrony zdrowia, wspierające rozwój kapitału ludzkiego. Przyznaje pożyczki bezpośrednio rządom krajów członkowskich lub osobom prawnym, w tym samorządom lokalnym.
Kto zastąpi Dowgielewicza?
Wyjazd Dowgielewicza do Paryża oznacza konieczność mianowania jego następcy w polskim MSZ, którego najważniejszym zadaniem będzie kontynuowanie negocjacji w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-20. Nabierają one tempa: duńska prezydencja już pod koniec maja lub na początku czerwca przedstawi propozycję budżetu zawierającą liczby. Celem jest porozumienie rządów krajów UE do końca grudnia br.
Polska, licząc w kolejnych 7 latach na około 80 mld euro z funduszy spójności, opowiada się za jak najhojniejszym budżetem; tymczasem płatnicy netto podtrzymują swoje stanowisko ws. oszczędności. Ok. siedmiu państw, w tym Niemcy, Holandia, Wielka Brytania i Austria otwarcie mówi, że budżet w płatnościach powinien być mniejszy o "przynajmniej" 100 mld euro w stosunku do propozycji KE z czerwca.
Komisja Europejska zaproponowała, by nowy 7-letni budżet UE wyniósł 972,2 mld euro wobec 925 mld euro w obecnej siedmiolatce (2007-2013), co oznacza wzrost o 5 proc. KE proponuje utrzymać na poziomie porównywalnym do obecnego fundusze na politykę rolną (371,7 mld euro, z czego 281 mld na dopłaty bezpośrednie) oraz fundusze spójności (376 mld euro); wzrosty dotyczą m.in. badań i innowacyjności, a także polityki sąsiedzkiej i imigracyjnej.
- Propozycję KE należy traktować jako minimum do negocjacji, biorąc pod uwagę wyzwania, jakie stoją przed UE, by tworzyć wzrost gospodarczy i walczyć z bezrobociem - mówił Dowgielewicz w poniedziałek na posiedzeniu ministrów dw. europejskich UE ws. budżetu 2014-2020.
Źródło: PAP