Podwójny Fiat wystartował w Mediolanie

Najnowsze

Aktualizacja:
EPAPoniedziałkowy debiut dwóch różnych spółek Fiata w Mediaolanie

Na mediolańskiej giełdzie zadebiutowały akcje dwóch spółek, na jakie podzielił się Fiat - czyli Fiata SPA, który zajmuje się produkcją aut, i Fiata Industrial, który składa między innymi ciężarówki. Prezes koncernu ma nadzieję, że podział pozwoli na cięcia kosztów i szybszy rozwój spółki.

Prezes Fiata Sergio Marchionne dodał, że Fiat rozważa przejęcie większości akcji Chryslera, w którym ma na razie 20 procent udziałów. Fiat objął dające mu kontrolę 20 proc. akcji amerykańskiej spółki w 2009 roku. W tym roku miał zwiększyć liczbę posiadanych akcji Chryslera do 35 proc., ale możliwe, że dojdzie nawet do 51 proc.

- To możliwe, że przejmiemy ponad 50-procentowy pakiet akcji Chryslera, jeśli spółka zdecyduje się wejść na giełdę w 2011 roku. Jeśli tak się stanie, będzie to korzystne. Padło też teraz ważne pytanie dotyczące fuzji z Chryslerem. Odpowiadam, że nie planuję dziś połączenia Fiata i Chryslera - powiedział Marchionne.

Aby Fiat mógł objąć 51 proc. Chryslera musiałby spłacić pożyczki, jakie amerykańska spółka dostała od rządów USA i Kanady.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: EPA