Poczta zamieni papierowe listy na skany

Najnowsze

sxc.huPapierowe listy będą przez Pocztę Polską skanowane

Jeszcze w tym roku poczta będzie skanować nasze listy, a następnie dostarczać je w formie elektronicznej do naszych e-skrzynek - informuje "Gazeta Wyborcza".

Papierowe listy będą przez Pocztę Polską skanowane i wrzucane na nasze e-konta pocztowe. Odbiorca wybierze, czy list ma do niego dotrzeć w formie elektronicznej (skan PDF), papierowej, czy należy go zniszczyć. Skanowana będzie tylko koperta, którą odbiorca zobaczy w swojej skrzynce, zanim podejmie decyzję, co dalej. Operator zapowiada, że będzie przestrzegał ustawy o ochronie danych osobowych. Ponadto klient musi wyrazić zgodę na uruchomienie tej usługi.

Poczta Polska powołuje się na dane poczty szwajcarskiej, w której od kilku lat działa podobny system. Ponad połowa listów nie jest w ogóle otwierana, bo najczęściej były to spamy reklamowe.

Envelo unowocześni Pocztę Polską

Skanowanie prywatnych listów będzie możliwe jeszcze w tym roku. Jest to fragment projektu informatycznego o nazwie Envelo, który zaczęto budować w 2012 roku, a pod koniec przyszłego roku ma być całkowicie gotowy. Zakładając tam konto - dotychczas zrobiło to kilkanaście tysięcy osób - można sobie wydrukować znaczek pocztowy (krajowy i zagraniczny) i spersonalizować go, wstawiając np. swoją fotografię. Można również napisać kartkę pocztową i umieścić na niej dowolne zdjęcia. Wreszcie można napisać w formie elektronicznej list. E-kartka i e-list zostaną przez pocztę wydrukowane i w tej formie dostarczone do adresata. Od kilku dni można również na konto w Envelo dostawać e-faktury za usługi. Najpóźniej w pierwszym kwartale 2015 r. pojawi się możliwość wysyłania tą drogą listów poleconych.

Deutsche Post testuje dostarczanie przesyłek z wykorzystaniem dronów.

Pocztowe dronytvn24

Autor: Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu