Po lunchu pomyślą jak ratować Europę

Aktualizacja:

- Kompromis - to podstawowe oczekiwanie po poniedziałkowym spotkaniu Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego, które rozpoczęło się od lunchu o 13.30 w Paryżu. Na nim niemiecka kanclerz i francuski prezydent mają omówić działania mające zwalczyć kryzys zadłużenia w strefie euro.

Przede wszystkim chodzi o dojście do porozumienia w sprawie różnic dzielących główny europejski duet. Wypracowane rozwiązania, które Merkel i Sarkozy przedstawią po spotkaniu, mają być punktem wyjścia na unijnym szczycie rozpoczynającym się w czwartek.

W ubiegłym tygodniu Merkel i Sarkozy wygłosili dwa oddzielne przemówienia. Chociaż nie przedstawili w nich konkretnych rozwiązań, to zapewnili, że mają wspólny cel - program ratunkowy dla strefy euro. Od tygodni podkreśla się jednak, że daleko im do wspólnego stanowiska.

Kwestia wiary

Pierwszą rozbieżnością jest postrzeganie przez obu przywódców kryzysu zaufania na rynkach. Kanclerz Merkel twierdzi, że inwestorzy nie wierzą, że warunki Paktu Stabilności i Wzrostu będą przestrzegane. Przewidują one, że deficyty państw członkowskich UE nie mogą być wyższe niż 3 proc. PKB, a relacja długu publicznego do PKB nie przekracza 60 proc. Niemiecka kanclerz chce zwiększenia dyscypliny budżetowej. Za jej złamanie groziłyby dotkliwe konsekwencje. Merkel odrzuca pomysł euroobligacji w formie proponowanej przez Komisję Europejską, gdyż stoją one w sprzeczności z zapisami niemieckiej konstytucji.

Dla Sarkozy’ego z kolei kryzys zaufania spowodowany jest obawami rynków o serię bankructw krajów strefy euro i restrukturyzację długu, które mogą prowadzić do rozpadu strefy. Jako rozwiązanie, w przeciwieństwie do Niemiec, proponuje żelazną solidarność. Nie mówi też otwarcie o euroobligacjach, ale często do nich nawiązuje. Odrzuca także dyskusje na temat tego, że prywatni inwestorzy powinni ponosić częściowe straty na obligacjach. „The Economist” zauważa, że oboje zgadzają się tylko co do tego, że solidarność musi iść w parze z dyscypliną.

Rola EBC

Dla Niemców niezależność instytucji europejskich jest kluczowa. Dotyczy to zwłaszcza roli Europejskiego Banku Centralnego. Pomimo głosów płynących między innymi z USA i niektórych krajów europejskich, kanclerz Merkel nie chce słyszeć podjęciu przez tę instytucję kroków zmierzających do zahamowania ucieczki inwestorów z europejskiego rynku obligacji. Według Niemców w grę nie wchodzą również bezpośrednie pożyczki EBC dla zadłużonych krajów strefy euro, gdyż jest to sprzeczne z zapisami statutowymi Banku. Jak odnotowuje brytyjski tygodnik, banki centralne USA i Wielkiej Brytanii nie mają obiekcji do bycia „pożyczkodawcą ostatniej szansy” dla obu krajów.

Sarkozy również deklaruje poparcie dla niezależności EBC, ale nie ma skrupułów w kwestii wezwania go do działania, choć nie narzuca mu żadnych konkretnych rozwiązań.

Razem czy osobno

Sarkozy niedawno mówił o konieczności stworzenia „rdzenia” strefy euro, który byłby niezależny od pozostałych 10 członków UE, w tym od Wielkiej Brytanii. W przemówieniu 1 grudnia wypowiadał się w nieco łagodniejszym tonie, jednak nadal postulował powołanie „rządu strefy euro” i protestował przeciwko „nielojalnej konkurencji” w Unii.

Merkel natomiast opowiada się za włączeniem wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej w zmiany traktatowe. Ma to w jej mniemaniu „zapobiec rozłamowi między członkami strefy euro i pozostałymi krajami UE”. Uważa ona, że zmiana traktatów wszystkich państw UE jest najlepszym, a być może jedynym sposobem na zagwarantowanie zaangażowania Komisji Europejskiej i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Gdyby postulowane przez Sarkozy’ego zmiany traktatowe miały objąć wyłącznie 17 krajów strefy euro, Merkel dołoży wszelkich starań, by kraje UE spoza strefy miały możliwość przestrzegania ograniczeń budżetowych i mogły dołączyć do strefy euro w przyszłości.

Co wywołało kryzys?

Merkel i Sarkozy różnią się także ocenami tego, skąd wziął się kryzys w strefie euro. Prezydent Francji uważa, że spowodowany został czynnikami zewnętrznymi – nieuregulowaną globalizacją handlu i finansów. W jego opinii, Francja jest ofiarą kryzysu. Nie może także być winiona za jego powstanie, gdyż inne bogate kraje także przeżywają ciężkie chwile. W przemówieniu nie odniósł się jednak do faktu, że inne kraje takie Niemcy czy państwa skandynawskie lepiej przechodzą kryzys niż kraj nad Loarą – zauważa tygodnik.

Zupełnie inaczej widzi to zagadnienie niemiecka kanclerz. Sądzi ona, że za kryzys odpowiedzialne są poszczególne kraje, które łamały zasady fiskalne. Winny jest według niej również brak nadzoru nad wysokością deficytu i zadłużenia.

To, co najważniejsze

Według „The Economist”, różnica stanowisk Merkel i Sarkozy’ego nie jest niczym nadzwyczajnym, ani nowym. Do tej pory wszystkie ważne decyzje przed szczytami zapadały przy zamkniętych drzwiach. Dopiero po osiągnięciu porozumienia „Merkozy” prezentował stanowisko tandemu napędzającego Unię Europejską. Tym razem jest inaczej. Każdy z polityków postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami publicznie. Tygodnik zauważa, że przemówienie Sarkozy’ego nosiło znamiona wystąpienia wyborczego. Oprócz wezwań do Europejczyków poddał on w nim bowiem krytyce również opozycyjną partię socjalistyczną. Nie bez znaczenie było też miejsce, w którym wygłosił mowę. To właśnie w Tulon w roku 2008 Sarkozy przyrzekł reformować kapitalizm. Teraz, nawoływał do reformowania Unii Europejskiej.

Kanclerz Merkel wystąpiła w bardzo rzeczowym przemówieniu w Bundestagu. Przedstawiła w nim zarys swojego stanowiska negocjacyjnego przed zbliżającym się 8-9 grudnia szczytem UE w Brukseli. Jak pisze „The Economist”, w pewnym sensie oba te przemówienia są bez znaczenia. Bowiem propozycje polityków wymagać będą zmian w traktacie, a każda z nich wymagać będzie wielu miesięcy negocjacji, a ratyfikacja może potrwać nawet kilka lat. To co jest w opinii tygodnika ważne w krótkim terminie, to fakt czy przywódcy zdołają opracować wiarygodny plan reform i ograniczą samowolę państw łamiących przepisy fiskalne. Pozwolenie EBC na szersze działania jest również kluczowe.

Źródło: The Economist

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl