Iliad złożył do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący przejęcia Play Communications - podała Komisja Europejska na stronie internetowej. Wstępny termin rozpatrzenia wniosku to 26 października.
Iliad Purple, spółka zależna Iliad, francuskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych, ogłosiła w poniedziałek wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 254 625 876 akcji, czyli 100 proc. pozostających w obrocie akcji Play Communications, po 39 zł za akcję.
Play ujawnił w poniedziałkowym komunikacie opóźnioną informację, że 10 sierpnia 2020 r. Rada Dyrektorów spółki otrzymała od Iliad wstępną niewiążącą ofertę w związku z potencjalną transakcją nabycia 100 proc. pozostających w obrocie akcji w spółce w drodze wezwania. Jak dodano, rozpoczęto wtedy badanie firmy pod kątem potencjalnego przejęcia.
Kenbourne Invest II S.a r.l. oraz Tollerton Investments Limited, najwięksi akcjonariusze Play Communications posiadający łącznie akcje dające 40,2 proc. głosów na walnym zgromadzeniu podpisali z Iliad wiążącą umowę sprzedaży akcji przewidującą nieodwołalną sprzedaż i przeniesienie wszystkich posiadanych akcji Play Communications w ramach wezwania niezależnie od ewentualnego pojawienia się jakiejkolwiek konkurencyjnej oferty. Umowa ta gwarantuje Iliad większość miejsc w Radzie Dyrektorów Play Communications.
Możliwe wycofanie z GPW
Iliad planuje nabyć akcje objęte zapisami sprzedaży w wezwaniu, niezależnie od tego, ile akcji zostanie objętych zapisami. W przypadku osiągnięcia w wyniku wezwania progu 95 proc. ogólnej liczby akcji Playa, Iliad nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych oraz delistingu, czyli wycofania spółki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 19 października i potrwają do 17 listopada. Planowane zawarcie transakcji nabycia akcji ma nastąpić 20 listopada, a rozliczenie 25 listopada.
Wartość transakcji za 100 proc. kapitału wyniesie ok. 2,2 mld euro. Jak podano w poniedziałkowym komunikacie Iliad, transakcja zależy od uzyskania zgód regulatora, notyfikacja o planowanej akwizycji będzie złożona w Komisji Europejskiej.
Rynek usług komórkowych
Jak wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w ostatnich kilku latach następował systematyczny spadek liczby użytkowników telefonii komórkowej. Na koniec 2019 r. odnotowano jednak zmianę, łączna liczba aktywnych kart SIM wyniosła 52,2 mln. Oznaczało to wzrost o 1,2 proc. w porównaniu do roku 2018.
Według UKE "od kilku lat pozycję lidera pod względem liczby użytkowników telefonii ruchomej zajmował P4 (operator sieci Play). Jego udział w liczbie użytkowników w 2019 r. wyniósł 29 proc. Drugie miejsce przypadło Orange Polska (27,3 proc.). Trzecia pozycja należała do Polkomtela (21,3 proc.). Na czwartym miejscu znalazł się T-Mobile z udziałem na poziomie 18,9 proc.".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock