Platforma chce wprowadzić podatek płaski

Najnowsze

TVN CNBC BIZNESSzulc: chcemy wprowadzić podatek płaski

- Chcemy wprowadzić podatek płaski, czyli podatek liniowy z dwoma ulgami: kwoty wolnej od podatku oraz ulgą prorodzinną - powiedział w TVN CNBC Biznes Jakub Szulc z PO.

Jakub Szulc zadeklarował, że jedną z ważniejszych kwestii, jaką powinien podjąć nowy rząd, to reforma systemu pomocy społecznej. - Trzeba reformę spiąć ze zmianą systemu podatkowego. Chcielibyśmy wprowadzić podatek liniowy, ale z zachowaniem ulgi prorodzinnej i kwoty wolnej od podatku - powiedział Szulc. Dodał, że na razie nie są znane dane finansowe, dlatego trudno mówić o poziomie tego podatku. - Najpierw musimy wejść do Ministerstwa Finansów i sprawdzić, na jaką stawkę stać budżet państwa - stwierdził Szulc. Podkreślił, że wprowadzenie nowego systemu podatkowego ułatwi podatnikom rozliczanie się z fiskusem.

Gospodarka dla PSL, finanse dla eksperta niezależnego Polityk PO nie chciał ujawnić, kto dostanie teki ministrów w nowym rządzie ani potwierdzić któregoś z typowanych kandydatów na szefów poszczególnych resortów. Powiedział jedynie, że ministerstwo gospodarki prawdopodobnie obejmie Waldemar Pawlak. - Postanowiliśmy podzielić się odpowiedzialnością za gospodarkę. Dlatego skłaniamy się do powierzenia resortu gospodarki PSL-owi - powiedział Szulc. Dodał też, że ministrem finansów prawdopodobnie zostanie ktoś spoza świata polityki. - Jest 3-4 kandydatów. Wśród nich wymieniany jest prof. Jacek Rostkowski. On jest najpoważniejszym kandydatem - zaznaczył polityk PO. Na temat jego osoby mówi się, że będzie odpowiedzialny w Ministerstwie Finansów za budżet państwa. - Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły - mówił Szulc.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES