Pierwszy w Polsce sklep bez opakowań. Początek rewolucji?

Tak wygląda pierwszy w Polsce sklep bez opakowań
Tak wygląda pierwszy w Polsce sklep bez opakowań
Nagie z Natury/TVN24bis
Tak wygląda pierwszy w Polsce sklep bez opakowań Nagie z Natury/TVN24bis

Nad Wisłą powstał pierwszy sklep bez opakowań. To przełom i być może początek wielkiej zmiany naszej mentalności oraz nawyków, przez które tworzymy góry śmieci.

Pierwszy w Polsce sklep bez opakowań powstał w Warszawie. Prowadzi go Hiszpan Mark Navarro z swoją rodaczką Carlą. Jego nazwa - "Nagie z natury" - odnosi się do tego, że wszystkie produkty prezentowane są tak, jak oferuje nam je natura.

Południe Europy w Warszawie

Hiszpanom mieszkającym w Polsce brakowało nad Wisłą sklepów, jakie znają z południa Europy. - Tam produkty kupuje się na wagę. Mięso u rzeźnika, ryby w sklepie rybnym, warzywa i owoce w warzywniaku. Supermarkety służą głównie do kupowania detergentów, kosmetyków i napojów - tłumaczy Mark Navarro i dodaje, że w Polsce jest inaczej. Kiedy wraz z Carlą zauważył, że w stolicy brakuje miejsca z produktami wysokiej jakości i o przystępnej cenie, postanowili zaryzykować. Stworzyli własny biznes. - Sprzedajemy ekologiczne produkty na wagę, prosto z oryginalnych worków, w miejscu do którego klienci mogą przychodzić z własnymi pojemnikami. Dbają przy tym o środowisko i oszczędzają pieniądze - zachwala właściciel. W asortymencie sklepu jest obecnie 140 produktów. Wszystkie w 100 proc. ekologiczne. Można tam dostać m.in. makarony, ryż, płatki śniadaniowe, wiele rodzajów mąk, chleb, świeże jajka, olej, oliwę, miód, zboża, czy nasiona. - Kiedy klient przychodzi do nas z własną butelką, to nie płaci dodatkowo za opakowanie i może kupić na przykład pół litra ekologicznej, hiszpańskiej oliwy z oliwek extra virgin za 14 złotych - tłumaczy Mark Navarro i dodaje, że klienci, którzy nie mają własnych opakowań mogą otrzymać darmowe papierowe torebki, słoiki, czy szklane butelki. - Kiedy do nas wrócą i ponownie ich użyją dostaną zniżkę - zachęca Mark.

Jednak "Nagie z natury" to nie tylko biznes, to także idea. - Używanie plastikowych opakowań niesie dla środowiska katastrofalne skutki. Wiemy, że sami świata nie zmienimy, ale chcemy przyczynić się do takiej zmiany, uświadamiając naszych klientów, że istnieją inne formy konsumpcji: odpowiedzialnej i nie szkodzącej środowisku - wyjaśnia Mark.

Pomysł z importu

Idea sklepów, w których nie ma jednorazowych opakowań przywędrowała do Polski z Zachodu. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W oddalonym o 500 km od Warszawy Berlinie od roku działa supermarket bez opakowań i foliowych siatek przy kasach. Sklep nazywa się Original Unverpackt co oznacza „Oryginalnie Niezapakowane”. Jego założycielki, czyli Sara Wolf i Milena Glimbowski pieniądze na otwarcie biznesu otrzymały od internautów. W kampanii corwdfundingowej zebrały ponad 100 tys. euro, choć deklarowały, że potrzebują o połowę mniej. W sklepie można wybierać spośród 400 produktów. Żaden z nich nie jest zapakowany w znane z tradycyjnych sklepów kartony, kubeczki, puszki, tacki, butelki, czy pudełka. A klienci, którzy chcą kupić np. makaron muszą przyjść do sklepu z własnym opakowaniem. Podobnie jest z innymi produktami, czyli np. sokami, jogurtami, czy śmietankami, które należy napełnić w zabrane ze sobą butelki, czy słoiczki. To wszystko sprawia, że na śmietnik trafia o wiele mniej jednorazowych opakowań i torebek, które służą nam tylko do tego, aby przetransportować towar do domu. Kilka lat wcześniej, bo w 2007 roku na pomysł sklepu bez opakowań wpadła Catherine Conway z Londynu. Kobieta założyła warzywniak o nazwie " Unpackaged", czyli po prostu "Niezapakowane". Po pięciu latach sukcesów postanowiła rozwinąć biznes. Przeniosła sklep do większego lokalu, w innej dzielnicy, a przy nim otworzyła również kawiarnię i restaurację. To jednak był błąd. Po roku cały interes splajtował. Conway tłumaczyła potem, że niepotrzebnie skupiła się na dodatkowych usługach. Nie poddała się jednak i w lutym tego roku wraz ze znajomymi otworzyła nowy biznes oparty na idei odchodzenia od opakowań.

Zmiana myślenia

Zdaniem dr Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek, kierowniczki studiów podyplomowych Food Studies na Uniwersytecie SWPS w Polsce rośnie świadomość dotycząca jakości produktów spożywczych, a coraz więcej osób zwraca też uwagę na ochronę środowiska. Dlatego - jej zdaniem - pomysł sklepu bez opakowań może się przyjąć. - Kupujemy energooszczędne żarówki, segregujemy śmieci, kolejnym krokiem jest ograniczanie ilości odpadów. W najbliższych latach będzie pojawiać się w Polsce więcej proekologicznych inicjatyw około kulinarnych, ale raczej będą one skoncentrowane w dużych miastach - twierdzi.

Kupujemy energooszczędne żarówki, segregujemy śmieci, kolejnym krokiem jest ograniczanie ilości odpadów. W najbliższych latach będzie pojawiać się w Polsce więcej proekologicznych inicjatyw około kulinarnych, ale raczej będą one skoncentrowane w dużych miastach. dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek

I dodaje, że sukces warszawskiego sklepu będzie zależał m.in. od tego, czy dowiedzą się o nim odpowiedni klienci.

- Często kwestia tego, czy jakiś biznes utrzyma się, czy upadnie nie zależy wyłącznie od profilu. Istotne jest też to czy informacja o działalności dotrze do odpowiednich osób. Czasem działając w niszy można osiągnąć więcej niż konkurując z wieloma podmiotami o podobnym profilu - dodaje badaczka.

Utrzyma się?

Edyta Kochlewska, redaktor naczelna serwisu Dlahandlu.pl podkreśla, że coraz więcej osób marzy o powrotu do korzeni i natury, dlatego podobnych inicjatyw będzie przybywać. - Nie jest za wcześnie na rewolucję. Przy takiej liczbie alergii i chorób spowodowanych niezdrową żywnością będzie rosła grupa konsumentów, którzy będą musieli kupować żywność ze sprawdzonych źródeł, od indywidualnych rolników, którzy nie stosują nawozów przy uprawach. Taka żywność jest zdrowsza, ale też tańsza, bo omija się pośredników. Dodatkowo jest świeża, bo nie musi pokonywać setek tysięcy kilometrów, żeby dotrzeć do sklepów z Hiszpanii czy Portugalii - wyjaśnia Edyta Kochlewska.

Nie jest za wcześnie na rewolucję. Przy takiej liczbie alergii i chorób spowodowanych niezdrową żywnością będzie rosła grupa konsumentów, którzy będą musieli kupować żywność ze sprawdzonych źródeł, od indywidualnych rolników, którzy nie stosują nawozów przy uprawach. Taka żywność jest zdrowsza, ale też tańsza, bo omija się pośredników. Edyta Kochlewska

Ekspertka twierdzi, że pionierski sklep ma szansę, aby się utrzymać na rynku.

- Warszawiacy ciągle poszukują nowinek zakupowych. Rośnie popularność miejsc, gdzie można kupić zdrowe jedzenie: biobazarów, targów śniadaniowych, piekarni sprzedających tradycyjne wypieki. Zarzuceni śmieciowym jedzeniem w sklepach, świadomi konsumenci, coraz częściej szukają miejsc, gdzie mają pewność, że żywność nie jest wytwarzana w sposób przemysłowy, ale pochodzi od indywidualnych rolników, prowadzących gospodarstwa w najbliższej okolicy. Dla tych osób ważne jest także kupowanie produktów bez folii, opakowań, bo rozumieją, że ograniczanie ilości śmieci to jedno z wyzwań, na które przemysł spożywczy nie nauczył się jeszcze odpowiadać - twierdzi Kochlewska.

Potrzeba zmian

Sklepy bez opakowań mają nie tylko przyczynić się do zmniejszenia ilości wytwarzanych śmieci, ale przede wszystkim zmienić nasze myślenie o tym, jak dziś postępujemy z plastikowymi tackami, pojemnikami, czy foliowymi torebkami. Opakowania służą nam krótko, ale na środowisko naturalne oddziaływają negatywnie bardzo długo. Mało kto zdaje sobie sprawę, że przeciętny Polak produkuje rocznie ponad 300 kilogramów śmieci. Zdecydowana większość, bo 63 proc. odpadów trafia na wysypisko, a tylko 16 proc. do recyklingu. Katarzyna Guzek z Greenpeace uważa, że jest wiele przyczyn, dla których powinniśmy odchodzić od plastikowych opakowań. - Zmniejszymy wtedy ogromną ilość generowanych odpadów, które są konsekwencją tego, że recykling w Polsce dopiero raczkuje. Po drugie unikniemy sytuacji, w których zwierzęta (często są to ptaki), zjadają fragmenty plastikowych opakowań myśląc, że to pożywienie. Po trzecie unikniemy wprowadzania do środowiska naturalnego elementów, których rozkład trwa od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat - wylicza Guzek.

Mniej foliowych torebek

Do walki z rosnącą górą śmieci włączyła się również Unia Europejska, która stopniowo wdraża program ograniczenia ilości foliowych torebek w sklepach. Unijni urzędnicy chcą, aby do 2017 roku ich zużycie w krajach UE spadło o 50 proc., a do 2019 nawet o 80 proc. Za pięć lat, czyli w 2020 roku foliowe torebki mają być całkowicie zakazane. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, bo problemem są nie tylko foliowe torebki, w które wkładamy zakupy, ale również plastikowe opakowania produktów. Zdaniem Edyty Kochlewskiej plastik szybko nie zniknie ze sklepowych półek. - Producenci artykułów spożywczych chcą, żeby ich produkt był jak najbardziej kolorowy, żeby wyróżniał się na półce i dzięki temu został kupiony. Nawet jeżeli opakowania foliowe są zastępowane kartonowymi, to w środku i tak jest jeszcze często dodatkowa warstwa folii - mówi Kochlewska i wspomina, że w jednym z sieciowych sklepów znalazła "ekologiczną herbatę", w której każda z 20 torebek była zapakowana w oddzielną folię. - Zmiany na razie są zatem raczej powierzchowne - dodaje.

Tak wygląda supermarket bez opakowań i foliowych torebek - Original Unverpackt w Berlinie
Tak wygląda supermarket bez opakowań i foliowych torebek - Original Unverpackt w Berlinieoriginal-unverpackt.de

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl,

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl