Pepsi, Apple, Amazon, Ikea płaciły niskie podatki w Luksemburgu? "Przecieki nielegalne"

Najnowsze

ShutterstockWedług wyników dziennikarskiego śledztwa w latach 2003-2012 ponad trzysta firm, w tym Pepsi, Apple, Amazon czy Ikea, zawarło z władzami Luksemburga tajne umowy, dzięki którym płaciły bardzo niskie podatki

Ujawnianie informacji dotyczących podatników jest nielegalne - oświadczył w czwartek w Brukseli minister finansów Luksemburga Pierre Gramegna, komentując opublikowane w europejskich mediach przecieki o praktykach podatkowych tego kraju.

- Ujawnianie informacji o podatnikach jest nielegalne w Luksemburgu, a także w innych krajach. To nie rząd Luksemburga był źródłem przecieku - powiedział Gramegna na konferencji prasowej na marginesie spotkania eurogrupy w Brukseli.

- Rząd Luksemburga jest bardzo niezadowolony z powodu tych przecieków, bo takie informacje o obywatelach i firmach powinny zostać poufne - dodał.

Najwięksi

Według wyników dziennikarskiego śledztwa, opisanych w czwartek przez około 40 europejskich gazet, w latach 2003-2012 ponad trzysta firm, w tym Pepsi, Apple, Amazon czy Ikea, zawarło z władzami Luksemburga tajne umowy, dzięki którym płaciły one bardzo niskie podatki.

Wskutek takich praktyk państwa, gdzie przedsiębiorstwa te osiągały zyski, straciły miliardy euro niezapłaconych podatków - wynika z ustaleń Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ). Dochodzenie nazwano Luxemburg Leaks (LuxLeaks).

Gramegna powiedział, że decyzje podatkowe luksemburskich władz dotyczące firm są "zgodne z prawem Luksemburga, z prawem UE, konwencją OECD i innymi międzynarodowymi konwencjami w tej dziedzinie".

Gramegna wskazał, że wiele krajów UE stosuje podobne procedury. - Czasem może to prowadzić do sytuacji, że firmy płacą bardzo niskie podatki albo nawet zerowe - przyznał minister. Jego zdaniem problem ten trzeba jednak rozwiązać w drodze współpracy międzynarodowej.

Pełna współpraca

Gramegna zapewnił też, że rząd Luksemburga będzie w pełni współpracował z Komisją Europejską, która wszczęła postępowanie w sprawie możliwej pomocy publicznej dla koncernów Amazon i Fiat Finance and Trade, korzystających z udogodnień podatkowych w Luksemburgu. - Będziemy przestrzegać zasad konkurencji i zasad pomocy publicznej - dodał. Gramegna poinformował także, że w środę luksemburski parlament opowiedział się za uchyleniem przepisów o tajemnicy bankowej, aby umożliwić automatyczną wymianę informacji bankowej w ramach UE. - To ważny krok, bo tajemnica bankowa była częścią naszej tradycji - powiedział minister.

Autor: mnkwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock