Skarb Państwa jest zainteresowany zwiększaniem wartości spółek i przedsiębiorstw, w których posiada akcje i udziały. W najbliższych latach zainwestują one blisko 100 mld zł - zapowiedział wiceminister skarbu Rafał Baniak podczas VII Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.
- Inwestycje to jest coś, co świadczy o dobrym poziomie gospodarki - mówił Baniak w poniedziałek otwierając Forum Inwestycyjne. W imprezie, która potrwa do wtorku uczestniczy około 300 gości: są to inwestorzy z Polski i z Europy Środkowo-Wschodniej, a także przedstawiciele rządów i parlamentów, którzy są odpowiedzialni za przebieg procesów prywatyzacyjnych w Europie Środkowej.
Niemcy chcą inwestować w Polsce
Według przedstawiciela resortu skarbu inwestorzy zagraniczni, którzy zdecydowali się na ulokowanie swoich przedsięwzięć w Polsce są z tego zadowoleni. Przytoczył badania Niemieckiej Izby Handlowej wskazujące, że ponad 94 proc. podmiotów z Niemiec uznało za trafny wybór naszego państwa i ponownie by tu zainwestowało. - To istotne, że kapitał, który już tu jest, wskazuje ponownie na Polskę - podkreślił wiceminister.
Baniak mówiąc o wyborze premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej ocenił, że to „ogromy sukces premiera, ale przede wszystkim sukces Polski i naszej gospodarki”. Zwrócił uwagę na osiągnięty przez Polskę wysoki 20-procentowy skumulowany wzrost gospodarczy w ostatnich sześciu latach. - To bardzo pozytywnie wyróżnia nas wśród gospodarek Unii Europejskiej. W tym okresie notują one wzrost na poziomie około 1 proc. - zauważył.
Giełda dała impuls
Podczas inauguracyjnego panelu dyskusyjnego poświęconego 25-leciu przekształceń własnościowych b. prezes Giełdy Papierów Wartościowych Wiesław Rozłucki mówił, że stworzony od podstaw polski rynek kapitałowy i giełda stały się instrumentem, który zdynamizował polską prywatyzację oraz dał impuls do powstawania i rozwoju firm prywatnych.
- Model prywatyzacji oparty na nowoczesnym i dobrze uregulowanym rynku kapitałowym był pewnym dodatnim wyróżnikiem polskiego modelu prywatyzacji. W dużym stopniu opierał się on na prywatyzacji firm państwowych poprzez giełdę - ocenił Rozłucki.
Jak zaznaczył, prywatyzacja państwowych gigantów nie zdominowała oferty publicznej na GPW, bo już od 1994 roku wśród firm debiutujących na warszawskim parkiecie większość stanowią spółki prywatne.
Autor: ToL//km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu