Oszczędza co 14 dorosły Polak

Najnowsze

TVN CNBC BIZNESFundacja Kronenberga: Oszczędza 7 proc. Polaków

Polacy nie odkładają na czarną godzinę: ponad 55 procent dorosłych wydaje wszystko co zarabia, a regularnie oszczędza tylko 7 procent z nich - wynika z danych Fundacji im. Leona Kronenberga. Fundacja rozpoczęła coroczną akcję nazwaną Tygodniem dla Oszczędzania, która ma zmienić nawyki Polaków.

Jak mówił na antenie TVN CNBC Biznes dyrektor Fundacji Krzysztof Kaczmar, z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji wyłania się bardzo pesymistyczny obraz. Tylko co trzeci z tych, którzy w ogóle oszczędzają, potrafi w ciągu roku odłożyć równowartość swojej miesięcznej pensji, pozostali nie zdobywają się na taką sumę.

Zdaniem dyrektora Kaczmara, to przede wszystkim kwestia braku nawyku oszczędzania. W jego opinii Polacy nie mają wystarczającej świadomości co do możliwych sposobów oszczędzania i dostępnych produktów oszczędnościowych.

Tydzień dla Oszczędzania

Tegoroczna edycja Tygodnia dla Oszczędzania jest skierowana szczególnie do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Fundacja Kronenberga zaprasza ich m.in. do udziału w konkursie filmowym: Zadanie konkursowe polega na nakręceniu maksymalnie 90. sekundowego filmu promującego ideę oszczędzania.

Jest też konkurs na happening - ciekawe, półtoraminutowe widowisko promujące oszczędzanie, w którym zostaną wykorzystane przynajmniej 3 hasła zaproponowane przez organizatorów. Mogą być one zaśpiewane, wyrecytowane, bądź przedstawione w postaci grafiki komputerowej lub plakatu.

Uczniowie mogą także zorganizować flashmob albo demonstrację, gromadząc w miejscu publicznym tłum ludzi i prezentując z nimi treści promujące oszczędzanie. Punktowane będą najciekawsze, najbardziej intrygujące i błyskotliwie akcje-happeningi.

Zgłoszenie filmu do konkursu będzie możliwe za pośrednictwem formularza na stronie internetowej serwisu www.millionyou.com. Tam też można znaleźć więcej szczegółów oraz regulamin konkursu.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES