W poniedziałek 6 października mija pierwszy termin do skorzystania z abolicji podatkowej. Ten termin jest ważny dla osób, które zarabiały za granicą w 2002 roku. Osoby, pracujące poza krajem w latach 2003-2007, na skorzystanie z abolicji mają jeszcze cztery miesiące.
Udzielona abolicja może przyjąć dwie formy: umorzenia zaległości podatkowej, dla osób, które nie rozliczyli się w Polsce z zagranicznych zarobków, a mieli taki obowiązek. Druga to zwrot części podatku. Z tej formy abolicji mogą skorzystać wszyscy, którzy w Polsce rozliczyli zagraniczne zarobki.
Umorzenie z odsetkami
Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW, zwraca uwagę, że nowa regulacja prawna jest korzystna dla obu wspomnianych grup podatników, szczególnie dla tych osób czasowo pracujących za granicą, które nie złożyły w terminie stosownego zeznania podatkowego. Z punktu widzenia polskiego fiskusa dopuściły się wtedy wykroczenia, ale teraz mogą uzyskane za granicą dochody zalegalizować i osiągnąć oficjalne umorzenie zaległości podatkowej (z odsetkami).
Wykazanie przed organem legalnego dochodu z pracy za granicą, który na skutek skorzystania z abolicji podatkowej nie podlega już dodatkowemu opodatkowaniu w Polsce - skutecznie zakończy wszczęte postępowanie wyjaśniające - przekonuje ekspert.
Które dokumenty? Najlepiej wszystkie.
Zgodnie z przepisami o abolicji podatkowej, podatnicy z niej korzystający muszą przechowywać dokumenty potwierdzające uzyskanie przychodów z pracy i zapłatę podatku za granicą tak długo, aż zobowiązanie podatkowe za rok, którego dotyczyć będzie składany wniosek, ulegnie przedawnieniu (okres pięciu lat). Na ten aspekt zwraca uwagę Olga Kulmińska, doradca podatkowy w KPMG Doradztwo Podatkowe.
- Przepisy nie określają rodzajów dokumentów, jakie podatnik powinien zgromadzić. Wydaje się więc, że ustawodawca zostawia w tym zakresie dowolność podatnikom - wyjaśnia.
- W przypadku osób pracujących za granicą za taką dokumentację można uznać zeznania podatkowe składane w drugim państwie, zaświadczenia wydane przez organy podatkowe czy paski płacowe, jakie pracodawca przedstawił danej osobie (na których widnieje kwota wynagrodzenia, a także kwota pobranego za granicą podatku) - podpowiada Olga Kulmińska.
1. Podatnik musi w urzędzie skarbowym złożyć PIT-AZ. Poza danymi identyfikacyjnymi będzie trzeba w nim podać m.in. wysokość zagranicznych zarobków i zapłacony poza krajem podatek. 2. Poczekaj na decyzję. Po otrzymaniu wniosku urząd wyda decyzję w sprawie albo umorzenia długu, albo zwrotu części podatku. Określi też m.in. wysokość umorzonej zaległości lub kwotę zwrotu. 3. Oblicz termin wypłaty. Podatnicy, którzy będą wnioskować o zwrot części podatku, pieniądze otrzymają po miesiącu od dnia otrzymania decyzji. Warto pilnować tego terminu, bo gdy urząd się spóźni, będzie miał obowiązek wypłaty odsetek za zwłokę.
Ważne: lepiej wcale, niż za późno
Eksperci już wcześniej zwracali jednak uwagę, że z punktu widzenia podatnika lepiej nie składac wniosku wcale, niż zrobić to zbyt późno. Nie dość, że wtedy z abolicji nie skorzystamy, to jeszcze dostarczymi fiskusowi informacji, które pozwolą mu nas ścigać. CZYTAJ WIĘCEJ
Jak wynikało z informacji niektórych urzędów skarbowych, abolicja podatkowa nie budzi specjalnego zainteresowania podatników CZYTAJ WIECEJ
Dzieje się tak mimo iż fiskus reklamował ja nawet w polskich kościołach za granicą CZYTAJ WIĘCEJ.
Źródło: Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: TVN24