Optymizm trwał krótko

Aktualizacja:
 
Podsumowanie dnia na giełdzie godz.17:00TVN CNBC BIZNES

Pesymiści dostali do ręki kolejny argument - gorsze od oczekiwanych, środowe dane o sprzedaży detalicznej w USA, wieszczące recesje i wczorajsze minusowe zamknięcie Wall Street. A czerwień USA odbija się czkawką od parkietów europejskich. W środę to odbicie było bardzo mocne - indeksy traciły średnio 6-7 proc.

Na minusie są wszystkie spółki z indeksu WIG-20, a on sam łącznie stracił dziś ponad 6-proc. i wynosi tylko 1966 pkt. To oznacza, że 15 października odbyła się trzecia najgorsza sesja tego roku. Ale o panicznej wyprzedaży nie może być na szczęście mowy, gdyż obroty na całym rynku przekroczyły zaledwie 1,1 mld zł.

Po dwóch dniach korekcyjnych wzrostów, inwestorzy wyprzedawali dziś akcje. Jak oceniają analitycy, dzieje się tak ponieważ po dwóch dniach wzrostów na GPW w środę inwestorzy mogą rozpocząć realizację zysków. Swoje piętno odciskają także wtorkowe spadki na Wall Street, które były kontynuowane na azjatyckich giełdach w środowych notowaniach.

Polska spada

WIG20 rozpoczął środową sesję 1,19 procenta poniżej kreski i później było już tylko gorzej. W okolicach godziny 14:30 wydawało się, że nie będzie, aż tak źle. Nasz największy indeks tracił 3 do 4 proc. W normalnych warunkach mogłoby to oznaczać lekką panikę. Jednak od jakiegoś czasu warunki dyktuje globalny krysys finansowy.

Spadały kursy wszystkich dużych spółek. Inwestorzy najchętniej pozbywali się koncernów surowcowych oraz banków. Najmocniej przecenione zostały akcje Getin i BRE Banku (o ponad 10 proc.) oraz KGHM i PKO BP (ponad 8 proc. spadku). Z szerokiego rynku największe spadki notuje deweloperska spółka Immoeast - o ponad 17 proc.

Czerwona Europa Zachodnia

Spadki na naszym rynku akcji to - po części - efekt ochłodzenia nastrojów na innych rynkach. Kolor czerwony dominował dziś na wszystkich europejskich giełdach.

Indeksy Europy Zachodniej traciły na wartości od nawet do 7 proc.

Brytyjski indeks FTSE 100 zamknął się na poziomie minus 7 proc. Po otwarciu notowań spadł o 0,80 proc., a ok. 12.30 tracił niemal 3 proc.

Francuski CAC 40 otworzył się na poziomie 0,47 proc., by w południe znaleźć się ponad 2 proc. pod kreską i skończyć nisko pod nią, na prawie 7 proc. minusie.

Traci też na zamknięciu niemiecki DAX - 0,38 proc. na otwarciu, niemal 2 proc. w południe i 6,5 proc. na koniec.

Purpurowa Europa Wschodnia

Początek tego tygodnia nie zapowiadał takich spadków. Europejscy inwestorzy cieszyli się, że rządy wpompują w banki setki miliardów euro, dolarów, funtów. Jednak optymizm okazał się krótkotrwały ustępując miejsca obawom o stan światowej gospodarki.

Dlatego zaczęli wyprzedaż, zwłaszcza w Europie Wschodniej - czego dobrym przykładem jest Polska. Warszawska GPW nie dorównuje jednak parkietowi z Budapesztu, gdzie środa będzie głównie kojarzona z ogromnym, 12 proc. spadkiem.

W Rosji jest tylko nieco lepiej, ale giełdy w Moskwie znów dołują. Gwałtownym spadkiem cen akcji zakończyły się środowe sesje na dwóch największych parkietach Rosji - RTS i MICEX. Indeks tej pierwszej runął o 9,26 proc., natomiast wskaźnik MICEX zjechał o 8,67 proc. Na obu parkietach na godzinę wstrzymano handel, by ostudzić emocje.

Jak leci, to wszystko

Oprócz rynku akcji, podaż atakowała również rynek surowców. Cena miedzi, notowana na giełdzie metali w Londynie, zjechała w trakcie sesji na GPW z ponad 5,3 tys. USD za tonę do ok. 5050 USD za tonę. Coraz tańsza jest również ropa naftowa. Kontrakty terminowe na ten surowiec są najniżej od prawie 13 miesięcy.

Tuż po zakończeniu sesji w Warszawie za jedną baryłkę ropy naftowej notowanej na Nymex trzeba było zapłacić 75,35 dolarów.

kap//kdj

Źródło: TVN CNBC Biznes, PAP, ISB, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES

Pozostałe wiadomości

W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Resort finansów chce opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe i dostosować definicję wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych - dowiadujemy się z uzasadnienia projektu noweli MF.

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość, że istnieją takie oferty, rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blik zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP