Na zaplanowanym za miesiąc walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku PKO BP będzie głosowany projekt zmian w statucie: nowi właściciele pakietów akcji większych niż 10 procent mieliby ograniczone prawo głosu. Ograniczenie ma zabezpieczać przed wrogim przejęciem, a wniosek w tej sprawie zgłosił wcześniej Skarb Państwa.
Nadzwyczajne walne zgromadzenie PKO Banku Polskiego zaplanowane jest na 14 kwietnia. Jeden z przygotowanych dla niego projektów uchwał mówi o ograniczeniu do 10 procent głosów na WZ nowych podmiotów, które będą posiadać więcej niż 10 procent akcji banku. Ograniczenie objęłoby tych, którzy próg 10 proc. akcji przekroczą po dniu przyjęcia uchwały
Według projektu ograniczenia te mają wygasnąć wtedy, gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym banku spadnie poniżej poziomu 5 procent.
W uzasadnieniu do projektów uchwał bank podał, że "Zmiany te nie naruszają interesu akcjonariuszy mniejszościowych. Ich wprowadzenie chroni nadto bank przed próbą wrogiego przejęcia, które mogłoby prowadzić do odejścia od realizacji celów podstawowych banku, o których mowa w statucie".
Przed trzema dniami PKO BP informował już, że otrzymał od Skarbu Państwa -czyli swego głównego akcjonariusza - wniosek dotyczący potrzeby dokonania zmian w statucie. Bank wystąpił do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o wydanie zezwolenia na taki ruch i takie zezwolenie otrzymał.
Obecnie Skarb Państwa ma 40,99 proc. akcji PKO BP, a Bank Gospodarstwa Krajowego - kontrolowany przez Skarb - kolejne 10,25 proc.
W ubiegłym roku resort skarbu podawał, że nie wyklucza sprzedaży w przyszłości całego posiadanego pakietu akcji PKO BP. W planie prywatyzacji na lata 2011-2013 przewiduje się sprzedaż pakietów akcji m.in. PKO BP, w ramach projektu "25+", co oznacza pozostawienie w rękach SP ponad 25 proc. kapitału.
"5. Prawo głosowania akcjonariuszy zostaje ograniczone w ten sposób, że żaden z nich nie może wykonywać na walnym zgromadzeniu więcej niż 10% ogólnej liczby głosów istniejących w spółce w dniu odbywania walnego zgromadzenia (…) 6. Ograniczenie prawa głosowania, o którym mowa w ust. 5, nie dotyczy: 1) akcjonariuszy, którzy w dniu powzięcia uchwały walnego zgromadzenia wprowadzającego ograniczenie, o którym mowa w ust. 5, są uprawnieni z akcji reprezentujących więcej niż 10% ogólnej liczby głosów istniejących w banku, 2) akcjonariuszy, którzy są uprawnieni z akcji imiennych serii A, 3) akcjonariuszy działających z akcjonariuszem określonym w pkt. 2 na podstawie zawartych porozumień dotyczących wspólnego wykonywania prawa głosu z akcji, 7. Dla potrzeb ograniczenia prawa do głosowania zgodnie z ust. 5, głosy akcjonariuszy, między którymi istnieje stosunek dominacji lub zależności, są sumowane" Projekt uchwały na Walne Zgromadzenie PKO BP
Źródło: ISB
Źródło zdjęcia głównego: TVN24