Bezrobocie w Niemczech okazuje się niższe od oczekiwań. W marcu, po wyrównaniu sezonowym, wyniosło ono 8 procent wobec 8,1 proc. w lutym - podał w środę Federalny Urząd Pracy w komunikacie. Niemiecki rynek spodziewał się jednak wzrostu - do 8,2 procent. W całej Unii zaś stopa bezrobocia nieco się podniosła. W Polsce - według Eurostatu - wynosi teraz 9 procent.
W Niemczech liczba osób bez pracy zmniejszyła się w marcu o 31 tysięcy (po uwzględnieniu czynników sezonowych). Rynek oczekiwał zaś wzrostu liczby bezrobotnych o 10 tysięcy.
Bez pracy za naszą zachodnią granicą są 3 miliony 382 tysiące osób. Bez uwzględniania czynników sezonowych liczba ta wyniosła 3,568 mln wobec 3,643 mln poprzednio - podał urząd pracy. Tu stopa bezrobocia spadła z 8,7 proc. do 8,5 proc. przed miesiącem
A w Unii rośnie
W pozostałych "starych" krajach Unii Europejskiej stopa bezrobocia jednak wzrosła. Jak poinformował w środę Eurostat, bezrobocie w strefie euro w lutym wynosi 10 procent. Ostatni raz tak wielu bezrobotnych w krajach "szesnastki" było ponad 10 lat temu - w październiku 1998 roku. Opublikowane dane okazały się jednak zgodne z oczekiwaniami analityków. W lutym bezrobocie w strefie euro wynosiło 9,9 proc., natomiast przed rokiem 8,8 procent.
Dane dotyczące UE w obecnym, 27-krajowym składzie, wyglądają lepiej. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 9,6 proc., wobec 9,5 proc. przed miesiącem. Najwyższe bezrobocie odnotowano na Łotwie - 21,7 proc., oraz w Hiszpanii - 19,0 proc., a najniższa w Holandii - 4,0 proc.
W Polsce stopa bezrobocia wyniosła w lutym 9,0 proc. wobec 8,9 proc. w styczniu - podał Eurostat. Europejscy statystycy liczą ten wskaźnik na postawie tzw. ekonomicznej aktywności ludności, czyli odmiennie niż nasz GUS. Jego dane, powstające na podstawie rejestrów urzędów pracy, pokazują, że w lutym odsetek bezrobotnych wyniósł równe 13 procent.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu