Najnowsze

Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy?

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Czy będą dodatkowe niedziele handlowe? Premier odpowiada
Czy będą dodatkowe niedziele handlowe? Premier odpowiadaTVN24
wideo 2/6
TVN24Czy będą dodatkowe niedziele handlowe? Premier odpowiada

W najbliższą niedzielę 13 grudnia nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Zakupy zrobimy również w kolejną niedzielę - 20 grudnia.

W ostatnim miesiącu 2020 roku tylko w niedzielę 27 grudnia obowiązuje zakaz handlu. Tego dnia otwarte będą mogły być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele.

Handel możliwy był również 6 grudnia, choć nie było to wcześniej przewidziane w przepisach. Dodatkowa niedziela handlowa była efektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i miała przyczynić się do zmniejszenia liczby klientów jednocześnie robiących zakupy okresie przedświątecznym.

W grudniu większych zakupów nie zrobimy także w dni ustawowo wolne od pracy, które przypadają w dwa dni inne niż niedziela. Chodzi o 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia. Z kolei w Wigilię handel jest możliwy tylko do godziny 14.00.

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta obowiązuje od 1 marca 2018 roku.

Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz w niedziele niehandlowe nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Kalendarz handlowy na grudzień 2020 rokuTVN24/PAP

Koronawirus a sklepy

Od 28 listopada obowiązują nowe regulacje dotyczące handlu. Przywrócono możliwość funkcjonowania sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyłączone z działalności pozostało prowadzenie sal zabaw.

Należy podkreślić, że w sklepach oraz galeriach handlowych wciąż obowiązuje limit osób uzależniony od powierzchni. W przypadku obiektów o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych jest to maksymalnie 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. W przypadku obiektów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

W obiektach handlowych obowiązkowe jest również noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

Godziny dla seniorów

Utrzymane zostały godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe - w godzinach 10.00-12.00, od poniedziałku do piątku, obsługiwane są wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Jest jednak wyjątek - dotyczy Wigilii Bożego Narodzenia. "Z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu" - wyjaśniono w uzasadnieniu do rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W czasie godzin dla seniorów sprzedawca może obsłużyć inną osobę, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Przepisy te nie dotyczą placówek handlu hurtowego, a także sklepów w szkołach lub w placówkach oświatowych.

Niedziele handlowe w 2021

W 2021 roku sklepy będą czynne w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedną przed Wielkanocą, a także ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Większych zakupów nie zrobimy także w dni ustawowo wolne od pracy, przypadające w inne dni niż niedziela. Chodzi o 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, 5 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy, 1 maja - Święto Pracy, 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja, 3 czerwca - dzień Bożego Ciała, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

W Wigilię i w sobotę 3 kwietnia - bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy - handel jest możliwy tylko do 14.00.

Niedziele handlowe w 2021 rokuPAP

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości