Spółka Nextbike Polska, zajmująca się prowadzeniem samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, wpadła w kłopoty finansowe. Jej zarząd poinformował o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosku o ogłoszenie upadłości.
Nextbike Polska podał, że po przeanalizowaniu obecnej sytuacji finansowej spółki i skutków epidemii COVID-19 na działalność, zidentyfikował stan zagrożenia niewypłacalnością.
Mniej przychodów
Według spółki zagrożenie to wynika m.in. z uwagi na obniżenie przychodów związanych z realizacją umów z samorządami, wstrzymania zapłaty wynagrodzenia za kwiecień, obniżenia przychodów z reklam czy konieczności renegocjacji terminów płatności wynikających z umowy zawartej z Benefit Systems.
Jak podano, powodem stanu zagrożenia niewypłacalnością jest też utrudniony dostęp do finansowania zewnętrznego, m.in. wydatków inwestycyjnych i zabezpieczeń dla przyszłych przetargów, z uwagi na COVID-19.
"Zarząd spółki zidentyfikował powstanie stanu zagrożenia niewypłacalnością, jednakże jednocześnie spółka zachowuje zdolność do realizowania bieżących zobowiązań, co pozwala na dalsze wykonywanie umów na obsługę systemów rowerowych" - podano w raporcie.
"Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i zawarcie układu z wierzycielami ma na celu zapobieżenie pogorszeniu sytuacji finansowej spółki, jej niewypłacalności oraz ogłoszenia jej upadłości" - dodano.
Restrukturyzacja
Zdaniem zarządu, gdy spółka będzie mogła z powrotem normalnie działać, możliwe będzie kontynuowanie działalności, generowanie przychodów i pozyskiwanie nowych kontraktów. To wszystko - zdaniem spółki - pozwoli na zaspokojenie wierzycieli.
We wniosku upadłościowym Nextbike wskazał, że został złożony wniosek restrukturyzacyjny i wniósł o jego rozpoznanie w pierwszej kolejności.
"W przypadku powodzenia wniosku restrukturyzacyjnego, wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie odrzucony" - podano w komunikacie.
O spółce
Nextbike Polska zajmuje się dostarczaniem i prowadzeniem samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. W Polsce działa od 2011 roku. Firma współpracuje z samorządami, tworząc i rozbudowując systemy rowerowe w Polsce. Do jednego z największych i najpopularniejszych systemów należy Veturilo w Warszawie, gdzie do dyspozycji rowerzystów jest prawie 400 stacji i ponad 5700 rowerów.
Do sprawy odniósł się na Facebooku pełnomocnik stołecznego ratusza do spraw komunikacji rowerowej. "Uspokajamy - spółka Nextbike będąca operatorem systemu Veturilo - Nextbike Polska, mimo złożonego wniosku restrukturyzacyjnego, w dalszym ciągu świadczy usługę i deklaruje, że funkcjonowanie rowerów miejskich w Miasto Stołeczne Warszawa nie jest obecnie zagrożone" - napisał.
Jak czytamy na stronie internetowej spółki, do rowerów Nextbike w kilkudziesięciu miastach w Polsce dostęp ma ponad 8 milionów osób.
Źródło: PAP Biznes