Nawrót pryszczycy w Wielkiej Brytanii

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Zakaz eksportu brytyjskiego mięsa został ponownie wprowadzony przez Komisję Europejską. Na Wyspy Brytyjskie wróciła pryszczyca.

Do 15 października Wielka Brytania będzie pozostawała strefą wysokiego ryzyka - poinformowała Komisja Europejska. Pryszczyca wystąpiła tym razem na fermie bydła w Egham w południowoangielskim hrabstwie Surrey. W Anglii, Szkocji i Walii ze skutkiem natychmiastowym wprowadzono zakaz przemieszczania się zwierząt.

Wokół nowego ogniska choroby ustanowiono 10-kilometrową strefę ochronną. Rozpoczęto wybijanie stada. Ferma Egham znajduje się w odległości 50 kilometrów od miejsca poprzedniego wystąpienia pryszczycy w sierpniu tego roku.

Unijny zakaz eksportu obejmuje żywiec i mięso. Można będzie eksportować wyroby mięsne poddane uprzednio obróbce termicznej.

Nowe ognisko pryszczycy pojawiło się zaledwie dzień po tym, gdy unijni eksperci weterynaryjni uzgodnili, że od 9 listopada Wielka Brytania znów zostanie uznana za obszar wolny od tej choroby. Wtedy właśnie zniesione miały zostać wszelkie ograniczenia eksportu brytyjskich żywych zwierząt, mięsa i produktów mleczarskich.

Źródło: PAP