Drożejące paliwo staje się coraz poważniejszym problemem. Dlatego od wtorku na 45 tys. stacji benzynowych w 29 krajach Europy rozdawane będą ulotki z poradami jak obniżyć koszty jazdy samochodem - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Organizatorem akcji jest Komisja Europejska i Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Naftowego (Europia).
Spalić piątkę zamiast siódemki
Akcja "Jak jeździć oszczędniej" prowadzona jest w 29 krajach europejskich (UE oraz Szwajcaria i Norwegia) pod patronatem unijnego komisarza ds. energii Andrisa Piebalgsa. Biorą w niej udział m.in. koncerny naftowe. W Polsce – Orlen, Lotos, BP, Statoil, Shell i Neste. Nie przyłączył się do niej natomiast Łukoil, chociaż w innych krajach bierze udział w tym przedsięwzięciu.
– Sposób, w jaki jeździmy ma nie tylko istotne znaczenie dla nas, naszych rodzin i innych osób, ale ma też wpływ na środowisko naturalne – tłumaczą zmotoryzowanym KE i Europia. Zdaniem komisarza Piebalgsa, jeśli jakieś auto spala 7,3 litra na 100 km, skorzystanie z rad KE i Europii pozwoli to zużycie obniżyć do 5 litrów, co z kolei przyniesie oszczędność ok. 500 euro rocznie przy przejechaniu w tym czasie 15 tys. km.
Jedenaście rad dla zmotoryzowanych
Jak więc jeździć taniej? Poniże jedenaście rad, które pomogą zaoszczędzić na paliwie:
1. Utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie sprawdzaj poziom oleju.
2. Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach. Niedopompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa nawet o 4 procent.
3. Usuń niepotrzebne przedmioty z bagażnika i tylnych siedzeń. Im cięższy samochód, tym większe obciążenie dla silnika i większe zużycie paliwa.
4. Zamykaj okna, szczególnie przy dużych prędkościach, a także zdejmij pusty bagażnik z dachu samochodu. Zredukuje to opór powietrza i pomoże obniżyć zużycie paliwa, a emisję dwutlenku węgla nawet o 10 procent.
5. Używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Niepotrzebne stosowanie klimatyzacji powoduje wzrost zużycia paliwa i zwiększoną emisję dwutlenku węgla nawet o 5 procent.
6. Rozpoczynaj jazdę zaraz po zapaleniu silnika. Wyłączaj silnik, jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż na minutę.
7. Prowadź pojazd z rozsądną prędkością i przede wszystkim jedź płynnie. Gdy gwałtownie przyspieszasz lub hamujesz, silnik zużywa więcej paliwa i emituje więcej dwutlenku węgla.
8. Podczas przyspieszania zmieniaj biegi najwcześniej, jak to możliwe.
9. Wyższe biegi są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa.
10. Staraj się przewidywać sytuację na drodze. Obserwuj uważnie ruch pojazdów przed sobą, unikając w ten sposób niepotrzebnego hamowania i przyspieszania.
11. Rozważ możliwość jeżdżenia w kilka osób w jednym samochodzie. Pomożesz w ten sposób zredukować korki na drodze oraz zużyjesz mniej paliwa.
Źródło: Rzeczpospolita