100-lecie polskiego harcerstwa zostało upamiętnione wydaniem okolicznościowych monet. Można nimi płacić - monety są dopuszczone do obiegu. Jako pierwsi otrzymali je uczestnicy Zlotu Stulecia Harcerstwa "Kraków 2010" w Krakowie.
Harcerze dostaną na pamiątkę dwuzłotowa monetę obiegową. Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu uczestniczącemu w niedzielnej uroczystości na Wawelu, kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, który odprawił mszę z okazji 100-lecia harcerstwa, oraz seniorom harcerstwa Belka przekazano komplet monet wypuszczonych przez NBP: 10-złotową monetę srebrną i dwuzłotówkę.
Złotówko: Czuj, czuj, czuwaj!
Na rewersie dwuzłotówki wybitej ze stopu miedzi, aluminium, cynku i cyny jest wizerunek krzyża harcerskiego, w którego tle umieszczono stylizowane lilijki, a w otoku napis "100. Rocznica Harcerstwa Polskiego".
Awers nie ma specjalnych zdobień, wypełnia go jedynie polski orzeł, taki sam jak na większości monet. Dwuzłotówka ma 27 mm średnicy, waży 8,15 g. Wybito ich łacznie 1,1 mln sztuk.
Srebrna 10-złotówka na rewersie ma wizerunek współtwórców polskiego harcerstwa Olgi i Andrzeja Małkowskich i pierwsze słowa Przyrzeczenia Harcerskiego: "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę..." oraz napis "100. Rocznica Harcerstwa Polskiego".
Na awersie, oprócz polskiego godła, przedstawiono dwoje harcerzy siedzących przy ognisku, a w tle stylizowaną lilijkę ze znakiem Polski Walczącej i biało-czerwoną polską flagę. Średnica monety to 32 mm. Waży ona 14,14 g, a srebro jest próby 925. Została wybita w 90 tysiącach egzemplarzy.
Specjalne wydanie złotówki
Marek Belka, prezes NBP żartował, że jeśli harcerze nie wydadzą tych dwuzłotówek i zachowają je na pamiątkę, to na rozpoczynającym się w poniedziałek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej będzie mógł powiedzieć, że przyjechał do Krakowa, nie po to, by "rozdawać pieniądze i nadwerężyć cel inflacyjny".
-Ale po to, by pokazać, że my w Narodowym Banku Polskim także czuwamy, (...) nie przesypiamy ważnych wydarzeń dla narodu polskiego" - dodał.
W Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa "Kraków 2010" uczestniczy 8 tys. harcerzy. Biorą w nim udział reprezentacje wszystkich 17 chorągwi ZHP z całej Polski, a także goście z innych organizacji polskich i zagranicznych.(PAP)
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: NBP