Minister rolnictwa: ukraińskie transporty będą konwojowane. Porozumienie w sprawie zboża

Źródło:
PAP
Jest porozumienie z Ukrainą ws. tranzytu zboża
Jest porozumienie z Ukrainą ws. tranzytu zbożaTVN24
wideo 2/4
Jest porozumienie z Ukrainą ws. tranzytu zbożaTVN24

Dwa dni rozmów, ale mogę powiedzieć i to jest najważniejsze, zakończonych pełnym sukcesem - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus na konferencji po spotkaniu strony polskiej i ukraińskiej w sprawie zboża z Ukrainy. - Transporty zboża z Ukrainy przejeżdżające przez Polskę będą konwojowane i monitorowane systemem SENT - zapowiedział minister Telus. Tranzyt ukraińskich towarów przez Polskę ma być odblokowany z czwartku na piątek.

Minister rolnictwa powiedział, że Polska została zmuszona do wprowadzenia zakazu importu towarów spożywczych z Ukrainy "ze względu na to, że Unia Europejska miała oczy zamknięte na problem, jaki mieliśmy w Polsce, dotyczący przywozu dużej ilości zboża (...) do Polski".

- Zaraz po zamknięciu (granicy - przyp. red.) kontynuowaliśmy rozmowy ze stroną ukraińską o tym, jak doprowadzić do tego, by tranzyt przez Polskę mógł jechać, ale żeby było zabezpieczenie, gwarancja, że te produkty, szczególnie zboże, nie zostawały w Polsce - powiedział minister Telus.

Minister rolnictwa Robert Telus i minister rozwoju i technologii Waldemar BudaTVN24

Polska zakazuje przywozu wielu ukraińskich produktów. Minister rolnictwa Ukrainy reaguje, komunikat resortu>>>

Jakie będą zabezpieczenia?

- Przede wszystkim przez pewien czas będzie konwój przez Polskę - powiedział minister. - Służby celno-skarbowe, a także inne służby, będą konwojowały transporty do miejsca, do którego powinny dojechać. Czyli za granicę polską lub do polskich portów. Drugi bardzo ważny mechanizm, który gwarantuje, że żadna tona nie zostanie w Polsce, to jest wprowadzenie mechanizmu SENT - stwierdził.

Transporty ukraińskiego zboża przez Polskę będą objęte systemem SENT i plombowane plombami z GPS. - Ten sam mechanizm stosowano, gdy do Polski jechało paliwo sprowadzane kiedyś przez różne organizacje mafijne - zaznaczył minister rolnictwa.

Zboże z Ukrainy w Polsce. Co trzeba wiedzieć>>>

Zmiany w przepisach od piątku

- Uruchomimy przejazd tych towarów, które dzisiaj są na załączniku do rozporządzenia od piątku, od północy - zapowiedział minister Buda. - Ten czas do tego momentu jest potrzebny na wydanie dwóch rozporządzeń ministra finansów, w tym aktualizacji mojego rozporządzenia - zaznaczył.

Minister Buda dodał, że jego rozporządzenie ma zawierać dodatkowy zapis, że nie będzie można wycofać się z tranzytu.

- Nie będzie możliwa zmiana miejsca docelowego, nie będzie można zatrzymać się na dowolnym punkcie celnym i wprowadzić towar do obrotu - podkreślił. - Utrzymujemy zakaz ściągania towarów do Polski, a umożliwiamy przejazd przez Polskę do czterech polskich portów i do innego kraju europejskiego - dodał Buda. Podkreślił, że rząd pracuje nad tym, by ta decyzja stała się prawem europejskim. - Dopiero dość ostre działania, jakie podjęliśmy w sobotę, doprowadziły do sytuacji, w której KE zaczęła działać. (…) Wszystko wskazuje na to, że nasze rozwiązania staną się prawem europejskim - stwierdził minister rozwoju.

Ukraińska wicepremier o przyczynach zakazu

Julii Svyrydenko, pierwsza wicepremier Ukrainy oraz minister gospodarki, zadeklarowała, że "zrobimy wszystko, aby Rosja nie wykorzystała tej sytuacji".

- Jesteśmy przekonani, że ukraińscy eksporterzy będą z pełną odpowiedzialnością przestrzegać wymagań. Jesteśmy bardzo wdzięczni polskiemu narodowi za wszelką okazaną solidarność - powiedziała Svyrydenko.

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solski powiedział, że rozmowa miała charakter bardzo konstruktywny i chciał jeszcze raz podkreślić, że "rozumiemy źródło, pierwotną przyczynę" tego nieporozumienia, które powstało pomiędzy obydwoma narodami. - Wspólnym wysiłkiem udało nam się osiągnąć zwycięstwo i jeszcze raz chcielibyśmy podkreślić, że jesteśmy wdzięczni za tę solidarność, którą odczuwamy od każdego Polaka od pierwszych dni wojny - powiedział.

Pytana o zablokowanie inspekcji statków ze zbożem na wodach tureckich wicepremier Ukrainy przyznała, że doszło do takiej sytuacji. - Tak, Rosja zablokowała. W tej chwili staramy się rozwiązać te kwestię w Turcji. Staramy się odblokować tranzyt, inaczej nasz kraj w dalszym ciągu będzie zablokowany. Nie możemy dać Rosji skorzystać z tej sytuacji - powiedziała ukraińska wicepremier.

Czytaj także: Statki ze zbożem w okolicy Stambułu. "Nic nie zostało rozwiązane"

Konsekwencje dla przewoźników

- W przypadku naruszenia tych zasad, które tutaj ustaliliśmy, jest pewnego rodzaju zobowiązanie po stronie pani wicepremier Ukrainy, że gdyby przewoźnicy czy firmy, które by się dopuściły takiej sytuacji - zakładamy, że one nie wystąpią, ale gdyby się zdarzyły - to będą konsekwencje w postaci odbierania licencji podmiotom, które by do takiej sytuacji doprowadziły, poza prawno-skarbową odpowiedzialnością, która u nas by też obowiązywała - powiedział na konferencji prasowej Buda.

- Liczymy, że ani jeden wagon, ani jedna ciężarówka nie zatrzyma się w Polsce, poza krótkim postojem i dalszą drogą do Europy bądź do portów polskich - dodał.

Czy Janusz Wojciechowski powinien podać się do dymisji?

Minister Telus, poproszony o odniesienie się do słów Donalda Tuska, który stwierdził, że Janusz Wojciechowski, piastujący stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa, powinien podać się do dymisji, powiedział, że "jego działania przyczyniają się do destabilizacji".

- On bardzo często swoimi wypowiedziami szkodzi Polsce i to jest jedna z takich wypowiedzi. Oczywiście Janusz Wojciechowski, co potwierdzi minister Buda i strona ukraińska, jest z nami w pełnym kontakcie i pomaga nam. To są tylko i wyłącznie partyjne, polityczne wypowiedzi, które szkodzą Polsce - powiedział Telus.

"Pracujemy nad programem skupu"

Minister Telus powiedział, że jego resort pracuje nad programem skupu zboża, które zalega w polskich magazynach.

- Taki program wprowadzimy w najbliższych dniach. Dziś ministerstwo pracuje nad opracowaniem dobrych reguł, takich, które będą służyć polskiemu rolnictwu i to jest bardzo ważna rzecz. Na pewno doprowadzimy do tego, o czym mówimy od samego początku, że do lipca ta nadwyżka zbóż, około 4 milionów ton, wyjedzie z Polski po to, żeby zrobić miejsce na nowe żniwa - powiedział minister rolnictwa.

Minister Buda pytany o memorandum wystosowane do komisarza UE ds. handlu, odpowiedział, że "historia się powtarza".

- Wielokrotnie przedstawialiśmy jakieś rozwiązania, które na początku okazywały się być może niezrozumiałe, bardzo odważne, nikt ich nie rozumiał, nie wiedział dlaczego, później okazywało się, że inne państwa podejmowały inne decyzje, a ostatecznie okazywało się, że to będzie decyzja Komisji Europejskiej. Ja mogę z tego miejsca powiedzieć, że niebawem usłyszymy komunikaty, które mogą w tym kierunku zmierzać. Nasza decyzja stanie się prawem europejskiem - powiedział Buda.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC