- Rosja powinna skupić się na pomaganiu przedsiębiorstwom dotkniętym przez sankcje, a nie na opracowywaniu środków odwetowych, które potencjalnie mogłyby zranić krajowych producentów - powiedział we wtorek rosyjski minister gospodarki Aleksiej Uljukajew cytowany przez agencję RIA Novosti.
- Musimy myśleć jak pomóc firmom, które są objęte sankcjami - powiedział minister. - Przede wszystkim chodzi o banki i spółki finansowe, ponieważ od ich pracy zależy wiele sektorów gospodarki. W ten sposób zneutralizujemy negatywny wpływ sankcji na naszym rynku - wskazał.
Bez odwetu?
Jego zdaniem jedynym sektorem, w którym rosyjski odwet może mieć sens jest rolnictwo. - Jeżeli chodzi o jedzenie możemy stać się nie tylko krajem samowystarczalnym, ale także znaczącym eksporterem - powiedział Uljukajew.
Podkreślił, że nie rozumie logiki podejmowania środków odwetowych w innych sektorach. - Uważam, że takie działania nie byłyby pożyteczne - zakończył.
Rząd nie da rady?
Według byłego ministra finansów Rosji Aleksieja Kudrina rosyjski rząd nie będzie w stanie wesprzeć wszystkich firm państwowych dotkniętych zachodnimi sankcjami, gdyż ma wielkie zobowiązania finansowe w sferze socjalnej.
W sytuacji spowalniającej gospodarki i rosnących wydatków socjalnych, rząd Rosji nie jest w stanie pomóc tym firmom, które już się ustawiły w kolejce z prośbami o dofinansowanie. Stało się tak po wprowadzeniu przez UE i USA sankcji w celu odcięcia Moskwy od zewnętrznych rynków.
Sankcje od Europy...
Unia Europejska zaostrzyła w piątek sankcje wobec Rosji. Skutkują one ograniczeniem w dostępie do kapitału dla trzech rosyjskich firm naftowych: Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft. Sankcje obejmują zakaz zakupu, sprzedaży, świadczenia usług inwestycyjnych lub pomocy w emisji papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych o terminie zapadalności powyżej 30 dni.
Takie same restrykcje obejmą rosyjskie banki państwowe, na które już w sierpniu UE nałożyła nieco łagodniejsze sankcje (termin zapadalności papierów, których dotyczyły sankcje, wynosił 90 dni) oraz trzy duże rosyjskie firmy zbrojeniowe: OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation (Zjednoczona Korporacja Przemysłu Lotniczego) i Urałwagonzawod.
...i USA
Stany Zjednoczone także ogłosiły w piątek nowe sankcje wobec Rosji, wymierzone w jej banki oraz sektor naftowy i zbrojeniowy. Restrykcje, ściśle skoordynowane z sankcjami UE, mogą zostać wycofane, jeśli plan rozejmu na Ukrainie zostanie w pełni wdrożony. Sankcje finansowe obejmą m.in. Sbierbank, największą rosyjską instytucję finansową oraz spółki naftowe Gazprom Nieft i Rosnieft.
Autor: ToL//km/kwoj / Źródło: PAP, Reuters