Były premier Leszek Miller otrzymał Nagrodę Specjalną podczas Wielkiej Gali Business Centre Club, na której ogłoszono wyniki XX edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu. Millera wyróżniono "za osobiste podjęcie w 2003 roku decyzji o obniżeniu podatku dla przedsiębiorców z 27 proc. do 19 proc., doprowadzenie do uchwalenia pierwszej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz za wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej na korzystnych warunkach".
Odbierając nagrodę były premier podkreślił, że Polska stała się członkiem UE na "najlepszych warunkach". - Siedem lat już upłynęło, kiedy Europa powiedziała nam TAK, a my powiedzieliśmy TAK Europie. Każdy dzień potwierdza słuszność tej decyzji. (...) Dzisiaj nie ma już wielu Polaków, a pewnie będzie ich coraz mniej, którzy wątpią w słuszność tej decyzji - podkreślił.
Dodał, że "Polska droga na zachód wiodła przez Niemcy". - Możemy być wszyscy dumni, że ta granica polsko-niemiecka, która przez całe wieki była granicą z krwi i żelaza, granicą, która tak dzieliła nasze narody, dzisiaj już jest tylko symboliczną linią na mapie. Myślę, że niewielu z nas jeszcze jakiś czas temu mogło sobie wyobrazić taką rzeczywistość - dodał.
Słowo od prezydenta
Podczas gali prezydencki minister Olgierd Dziekoński odczytał też list prezydenta Bronisława Komorowskiego do uczestników gali. Prezydent wyraził w nim uznanie dla polskich przedsiębiorców za wkład w rozwój kraju.
"Uhonorowani statuetkami Liderów Polskiego Biznesu dają przykład nowoczesnego, kreatywnego myślenia o sprawach ekonomii. Są liderami tego, co zapewnia gospodarce stabilny, długotrwały wzrost, a społeczeństwu dostatek" - napisał prezydent. Podkreślił też w liście, że dzięki polskim firmom nasz kraj, jako jedyny kraj w Europie, uniknął recesji.
"Ten rok zapowiada się równie dobrze. Nie oznacza to jednak, że w polskiej gospodarce nie ma problemów do rozwiązania. (...) Jednym z nich jest bez wątpienia kondycja naszych finansów publicznych. Innym, również niezmiernie ważnym, jest uwolnienie przedsiębiorczości od biurokratycznych obciążeń, które ciągle nie pozwalają w pełni rozwinąć skrzydeł tym, którzy chcą realizować w gospodarce swoje pomysły i marzenia" - podkreślił prezydent.
Dla przyjaciół biznesu
Od 1991 roku Business Centre Club przyznaje Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu firmom i ich szefom. W konkursie uczestniczą członkowie BCC, niezależnie od profilu produkcji firmy, świadczonych usług czy struktury własności, którzy w ubiegłych latach nie zdobyli tytułu Lidera Polskiego Biznesu.
Nominacje i Złote Statuetki wręczane są podczas zimowej Wielkiej Gali Liderów, która od grudnia 1994 roku odbywa się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Zdobywcy Złotych Statuetek Lidera Polskiego Biznesu, którzy utrzymają swoją pozycję na rynku, mogą w następnej edycji konkursu ubiegać się o Diament do Złotej Statuetki, wręczany podczas Letniej Wielkiej Gali BCC.
W XX edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu ocenie poddały się 73 firmy. Tegorocznym laureatami Złotych Statuetek Lidera Polskiego Biznesu są: Amitech Poland, Bombardier Transportation (ZWUS) Polska, Centrum Edukacji Oskar, Delic-Pol, Drutex, Farby Kabe Polska, Mentor, Polnord, Przemysłowe Centrum Optyki, Tobacco Trading International Poland i Zakłady Automatyki Kombud.
Dotychczas Nagrody Specjalne BCC otrzymali m.in.: Margaret Thatcher, George Bush, Jacques Chirac, William Jefferson Clinton, Tadeusz Mazowiecki, Jan Nowak-Jeziorański, Lech Wałęsa
Business Centre Club istnieje od 1991 r. Jest to klub przedsiębiorców i największa w kraju organizacja indywidualnych pracodawców. Do BCC należy 2,5 tys. członków (osób i firm). Członkowie BCC, reprezentujący blisko 250 miast, skupiają się w 24 lożach regionalnych na terenie całej Polski.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24