Miliony złotych w pasieki

Najnowsze

Aktualizacja:

Ponad 17 mln złotych Agencję Rynku Rolnego będą w tym sezonie kosztować pszczelarze. Agencja udzieli im wsparcia z unijnych pieniędzy już po raz czwarty.

Pomoc ARR przeznaczona jest m.in. na współfinansowanie zakupów leków do zwalczania chorób pszczół, w tym groźnej warrozy. Środki wykorzystane będą przez hodowców pszczół również do analizy jakości miodu czy odbudowę hodowli. Aby nie dopuścić do spadku zasobności pasieki, pszczelarze muszą kupować rodziny pszczele, a także lawety do przewozu pszczół. Ponadto powinni poddawać się różnego rodzaju szkoleniom. A to kosztuje.

O pieniądze mogą ubiegać się organizacje i stowarzyszenia pszczelarzy, spółdzielnie pszczelarskie, a także producenci, przedsiębiorcy i jednostki badawczo-rozwojowe sektora pszczelarskiego.

Aby uzyskać pomoc finansową, chętni muszą przygotować projekt i złożyć go do 22 października 2007 r. Refundacje wypłacane będą do 15 października 2008 r. Do wtedy też powinien zakończyć się okres realizacji refundowanych projektów.

W ubiegłym sezonie branża pszczelarska wykorzystała 85 proc. z przyznanym jej przez ARR 16,5 mln zł. Najwięcej środków zostało przeznaczone na walkę z warrozą - ponad 6,7 mln zł oraz na zakup pszczół - 5,6 mln zł.

Źródło: PAP