Przyglądamy się jak inwestują profesjonaliści. Gościem programu "Milion w portfelu" był członek zarządu KBC TFI Jarosław Antonik. Co miało wpływ na spadek wartości portfela?
Komentarz Jarosława Antonika:
Ostatnia odsłona portfela przypadła na okres korekty na globalnym rynku akcji, co wywołało spadek wartości portfela o 1,86 proc. W szczególności słabo zachowywały się te instrumenty w portfelu, które dawały ekspozycję na rynki wschodzące (iShares MSCI Emerging Markets Index ETF) , Chiny (iShares MSCI China Index Fund ETF) oraz peryferia Europy (IBEX 35 Lyxor ETF). W szczególności ten ostatni komponent mógł skorzystaj na ostatniej decyzji ECB (skup aktywów). Okazało się jednak, że słabe dane makroekonomiczne jakie napłynęły z Europy, wywołały silną negatywną reakcję wśród inwestorów na całym świecie .
Dodatkowo, dalsze umacnianie się dolara amerykańskiego oraz spadek cen surowców, w szczególności ropy naftowej, zrodziły obawy o kondycje rynków wschodzących. Na uwagę zasługuje fakt, że w tych okolicznościach krajowy rynek akcji pozostawał relatywnie silny w stosunku do reszt świata.
Wydaje się jednak, że korekta na świecie dobiega końca a reakcja inwestorów była przesadzona. Ostatnie dane z Europy, w szczególności wstępne odczyty PMI mogą wskazywać, że sytuacja się stabilizuje. Południe Europy powinno w średnim terminie skorzystać na działaniach ECB. Nieco gorzej może wyglądać sytuacja na rynkach wschodzących, które mogą dłużej odczuwać siłę dolara. Dlatego też zamykam ekspozycję na iShares MSCI Emerging Markets Indx ETF. Dodaję do portfela z kolei komponent związany z sektorem IT (Vanguard IT ETF). Spółki z tego segmentu maja rozsądne wycen i pozostają w silnych trendach wzrostowych.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat