W "Milionie w portfelu" podsumowanie zmagań uczestników programu. Ranking najlepszych i najgorszych wyników omawia Michał Duniec, prezes Analiz Online.
Komentarz Michała Duńca:
Ostatnia edycja programu Million w Portfelu była już dziesiątą z rzędu, w której stopy zwrotu wypracowane na portfelach zarządzających biorących udział w programie okazały się dodatnie. Tym razem przeciętny wynik wyniósł +0,77 proc. W efekcie przeciętna wartość portfela wzrosła do 1,28 mln złotych (z wyłączeniem dwóch debiutantów, którzy swoją przygodę z programem rozpoczęli w kwietniu).
Choć końcowy rezultat jest pozytywny, to tym razem o zyski było jednak bardzo trudno. Niepokoje związane z destabilizacją sytuacji na Ukrainie przyczyniły się do negatywnego sentymentu wobec instrumentów udziałowych oraz spadku głównych indeksów, co było szczególnie dobrze widoczne w pierwszej połowie marca. Najgorsze rezultaty wypracowały akcje zebrane w indeksach spółek o małej kapitalizacji. W okresie dwóch ostatnich miesięcy indeks MIS80 stracił ok. -8,4 proc.
Z trudną koniunkturą najlepiej poradzili sobie zarządzający, którzy poszli pod prąd i obstawiali rozwiązania nie cieszące się dużą popularnością jeszcze kilka miesięcy temu. Dzięki zmianom w portfelu i zwrotowi w stronę towarów rolnych oraz spółek powiązanych z surowcami przemysłowymi najlepszy wynik wypracował Roland Paszkiewicz (+13,1 proc.). Na drugim miejscu znalazł się portfel Sylwii Jaśkiewicz (+9,8 proc.), a na trzecim Piotra Greli (+8,3 proc.), który również jest silnie powiązany z surowcami.
Pomimo spadku wartości portfela w XVII edycji, liderem programu pozostaje Sebastian Buczek. W jego przypadku wartość zgromadzonych środków wyniosła 2,6 mln złotych co oznacza wzrost w średnim tempie na poziomie +37 proc. w skali roku, podczas gdy przeciętny wynik pozostałych uczestników wynosi +8 proc.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat