Mark Zuckerberg ma gest. Dał 970 mln dolarów na cele charytatywne

Najnowsze

Aktualizacja:
ReutersMark Zuckerbeg, szef Facebooka przeznaczył 970 mln dolarów na cele charytatywne

Mark Zuckerberg, szef Facebooka, przeznaczył 970 mln dolarów na cele charytatywne. To największa w 2013 roku darowizna w Stanach Zjednoczonych. Na kolejnych miejscach znaleźli się: były prezes Nike - Phil Knight oraz były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.

Mark Zuckerberg wraz z żoną, już drugi rok z rzędu przeznaczyli ogromną sumę na szlachetne cele. W zeszłym roku para przekazała fundacji Wspólnota Doliny Krzemowej 18 mln akcji Facebooka. Prezent był wówczas wart 500 mln dolarów. W tym roku małżeństwo zdecydowało się na podobny krok. Jednak tym razem akcje Facebooka były warte niemal dwa razy tyle i darowiznę wyceniono na 970 mln dolarów. Według Kroniki Filantropii była to największa charytatywna darowizna w minionym roku. Fundacja Wspólnoty Doliny Krzemowej koncentruje się przede wszystkim na wspieraniu integracji imigrantów, czy edukacji ekonomicznej w wielu miejscach na cały świecie. W ubiegłym roku ufundowała 10 tys. dotacji w blisko 30 krajach.

Ogromne wsparcie

Na drugim miejscu w Kronice Filantropii znalazł się prezes Nike Phil Knight z żoną. W 2013 roku przeznaczyli 500 mln dolarów na działalność Fundacji Oregon Health & Science University, która zajmuje się badaniami i opracowywaniem leków na raka. Na podium znalazł się także były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Magnat medialny wspomógł kwotą 350 mln dolarów fundację John Hopkins University.

Autor: msz/klim/ / Źródło: Haaretz