Łotwa uniknęła bankructwa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Po cięciach deficyt budżety Łotwy wyniesie 9 proc. PKB

Łotwa uniknęła bankructwa dzięki porozumieniu w sprawie oszczędności budżetowych, co pozwoli jej na ubieganie się o dalsze pożyczki od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - poinformował w piątek łotewski premier Valdis Dombrovskis.

Partie rządowe, związki zawodowe i pracodawcy uzgodnili w czwartek oszczędności na kwotę 500 milionów łatów (ponad 700 mln euro). Uwzględniają one cięcia emerytur i pensji w sektorze publicznym.

- Dzięki czwartkowej decyzji kraj w istocie został uratowany przed bankructwem - oświadczył w publicznym radiu Dombrovskis, który przewodzi składającej się z pięciu partii koalicji. Dodał, że rząd liczy na przyspieszenie terminu parlamentarnego głosowania nad budżetem, wyznaczonego obecnie na 17 czerwca.

Oszczędności są warunkiem otrzymania jeszcze w tym miesiącu lub na początku lipca od UE i MFW 1,2 mld euro, co jest częścią pakietu ratunkowego na kwotę 7,5 mld euro uzgodnionego w zeszłym roku. Po dokonanych cięciach deficyt budżetowy ma sięgnąć w tym roku 9 procent PKB. To trzykrotnie więcej niż wynosi unijna norma.

Łotewska gospodarka skurczyła się w I kwartale tego roku o 19 proc. Wskutek załamania gospodarczego eksplodował poziom bezrobocia. W kwietniu wynosiło ono 17 procent, podczas gdy rok wcześniej nieznacznie przekraczało 6 procent.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24