Zastanawiasz się nad kupnem czegoś z licytacji komorniczej? Często może to być nie lada okazja. Warto jednak zapoznać się ze szczegółami, żeby rzeczywiście wylicytować dobrą cenę. W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wraz z ekspertem opowiedział, gdzie powinniśmy szukać informacji dotyczących licytacji komorniczej. Gdzie komornik musi ją ogłaszać i co się z tym wiąże ze strony konsumenta?
Licytować możemy praktycznie wszystko m. in. nieruchomości, dzieła sztuki samochody, sprzęt AGD i RTV. Ogłoszenie na temat licytacji wystawia komornik. Obecnie łatwo można je znaleźć np. na specjalnej stronie uruchomionej przez Krajową Radę Komorniczą.
- Na tej stronie będzie data, godzina, miejsca gdzie licytacja będzie się odbywać. Czyli to, co bardzo ważne oraz kwestie pieniężne - gdzie wpłacamy wadium, w jakiej wysokości, kiedy - tłumaczył w programie "Biznes dla ludzi" Andrzej Kulągowski, komornik sądowy.
O czym pamiętać?
Przebieg i zasady licytacji reguluje Kodeks Postępowania Cywilnego. Czasami przed licytacją będziemy zmuszenie do wpłacenia wadium. Jednak np. nabycie w drodze licytacji lokalu mieszkalnego jest zwolnione od podatku.
- Jeśli mówimy o sprzedaży ruchomości, wadium wpłacamy przed licytacją - 10 proc. ceny oszacowania. Wadium jest liczone od innej wartości niż ta, od której zaczynamy licytację. Wystarczy jeden licytant, żeby licytacja była skuteczna - dodaje Kulągowski. - Przy nieruchomościach jest dokładnie tak samo, ale wadium trzeba wpłacić dzień przed licytacją. To jest bardzo istotne, bo licytacje mające statut licytacji publicznych mają bardzo precyzyjnie określone reguły i ich złamanie może spowodować, że licytacja zostanie uznana za nieważną - zaznacza komornik.
Kiedy płacimy za wylicytowaną rzecz - ruchomość lub nieruchomość? - Za ruchomości płacimy "od ręki" to co wylicytowaliśmy. A jeżeli coś kosztowało więcej niż 500 zł, to przepisy mówią, że można wpłacić 1/5 a resztę do godziny 12.00 następnego dnia, ale nie odbierasz tej ruchomości od razu. Z nieruchomościami jest zupełnie inaczej. Termin na wpłatę reszty pieniędzy poza wadium wynosi dwa tygodnie, ale można złożyć wniosek do sądu od przedłużenie. Maksymalne przedłużenie to 30 dni - podkreślił Andrzej Kulągowski.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: mn//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat