Łatwiej kupisz ziemię od państwa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Będzie mniej formalności przy zakupie ziemi

Resort rolnictwa zamierza ułatwić nabywanie nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - zapowiada "Gazeta Prawna". Ale nowe przepisy nie będą dotyczyć wszystkich.

Jak pisze "Gazeta Prawna", ziemię łatwiej, bez przetargu nabędą rolnicy indywidualni oraz osoby z wykształceniem rolniczym.

Obrót ziemią rolną usprawni też ograniczenie prawa pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, który teraz znajduje się w konsultacjach społecznych.

- Celem nowelizacji ustawy jest jak najszybsze doprowadzenie do sprzedaży rolnikom ziemi pozostającej w zasobie Agencji Nieruchomości Rolnych w celu powiększenia gospodarstw rodzinnych, a w części - w ramach prawa pierwokupu - obecnym dzierżawcom - mówi minister Marek Sawicki.

Minister podkreśla, że ziemia powinna należeć do tych, którzy ją uprawiają i po zakończeniu procesu sprzedaży obecna działalność ANR będzie bezzasadna.

Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa wynoszą 2,4 mln ha, w tym 1,81 mln ha jest dzierżawione - podaje "Gazeta Prawna".

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24