Kto nam wywindował ceny mieszkań?

 
Co piąte nowe mieszkanie w Warszawie kupił zagraniczny nabywcaTVN24

W ubiegłym roku co piąte nowe mieszkanie w Warszawie miało zagranicznego nabywcę - wylicza "Gazeta Prawna". Zdaniem dziennika rosnący kurs złotego zniechęca juz inwestorów z zagranicy do kupna nieruchomości w Polsce.

Według informacji "GP" najwięcej mieszkań w Polsce do tej pory kupili inwestorzy z Hiszpanii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Marcin Jańczuk z Agencji Polanowski mówi jednak gazecie, że wielu inwestorów zagranicznych, którzy kupili mieszkania trzy, cztery lata temu, teraz chce je sprzedać.

Jego zdaniem skłania ich do tego fakt, że nie można się spodziewać dalszych szybkich wzrostów cen na rynku nieruchomości. - Nadal są na plusie i bezpiecznie teraz ten zysk zrealizować - mówi. Jańczuk potwierdza, że obecnie ceny transakcyjne są niższe niż kilka miesięcy temu, a popyt jest słaby. Taka sytuacja jest nie tylko w Warszawie, ale też w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

Kto nam wywindował ceny?

- Kupują przede wszystkim duże fundusze inwestycyjne wyspecjalizowane w tego typu inwestycjach - mówi z kolei "GP" szef firmy Euromark Marek Stelmaszak.

Wśród inwestorów na polskim rynku nieruchomości sporo jest także osób fizycznych. Nasz rynek szczególnie upodobali sobie Hiszpanie. Kupowali mieszkania w Polsce mając w pamięci niedawne wzrosty cen na rodzimym rynku, gdy Hiszpania weszła do Unii Europejskiej - pisze dziennik. Powtórka z historii udała im się: do tej pory roczne zyski z inwestycji w naszym kraju sięgały 50 proc. i więcej.

- Jeden inwestor lub kilka osób za gotówkę kupowali 1-3 mieszkania w atrakcyjnych miejscach w Polsce. Tacy inwestorzy nie mają noża na gardle - podkreśla Marcin Jańczuk.

Natomiast odmienna jest zdaniem "GP" sytuacja dużych inwestorów zagranicznych, którzy wykupili całe inwestycje za pieniądze pożyczone w bankach. Zapłacili 10 proc. zaliczki, a teraz - jeszcze przed przewłaszczeniem nieruchomości - muszą zapłacić pozostałe 90 procent pieniędzy. Ty,czasem banki nie kwapią się z pożyczaniem pieniędzy na takie inwestycje, ponieważ wszyscy mają już świadomość, że nieruchomości nie muszą koniecznie tylko drożeć - stwierdza autor artykułu.

Teraz przyczynią się do spadku cen?

Niektórzy inwestorzy, nie tylko zagraniczni, muszą w tej sytuacji sprzedać przynajmniej część posiadanych mieszkań. Trudno w tej chwili znaleźć szybko nabywców, więc trzeba zaproponować niższe ceny - uważa "GP".

Pośrednicy potwierdzają gazecie, że tacy inwestorzy wykazują się sporą skłonnością do negocjacji przy sprzedaży posiadanych mieszkań. To co cieszy potencjalnych nabywców, ze zrozumiałych względów nie podoba się deweloperom: na rynku wtórnym pojawiły się nowe mieszkania z cenami niższymi od oferty deweloperów.

Jarosław Szanajca, prezes Związku Firm Deweloperskich, przyznaje, że tacy sprzedający stanowią obecnie poważną konkurencję dla firm deweloperskich. - Kupili z kredytu, teraz brakuje im pieniędzy na wpłatę całości kwoty i muszą sprzedać przynajmniej część posiadanych mieszkań - dodaje.

Rozmówcy "GP" wskazują jednak, że bańka spekulacyjna nie osiągnęła na polskim rynku zbyt wielkich rozmiarów i w związku z tym nie należy spodziewać się, że pęknie z wielkich hukiem - dużym spadkiem cen.

Może wynajmą?

Gazeta zauważa, że w lepszej sytuacji są ci inwestorzy, którzy inwestowali w mieszkania licząc na na dochody z ich wynajmu. Bo choć w Polsce zarobki rosną, to nasza zdolność kredytowa spada z powodu zaostrzenia polityki kredytowej banków.

W efekcie pojawia się większy popyt na mieszkania wynajmowane i ceny najmu rosną. Jak stwierdza gazeta, to zjawisko widać już w stolicy i innych dużych miastach. Inwestorzy zagraniczni traktują czasem najem mieszkań jako sposób na przeczekanie stagnacji na rynku, spodziewając się od przyszłego roku dalszego wzrostu cen nieruchomości.

U nas kryzysu nie będzie?

Kryzys na amerykańskim i zachodnioeuropejskim rynku nieruchomości jest faktem. W Polsce eksperci zgodnie uspokajają, że nasz rynek nieruchomości powinien być odporny na tego typu problemy.

Jak pisze "GP", nasze banki nigdy nie charakteryzowały się liberalnym podejściem do klienta, który chciał pożyczyć pieniądze - i to dzisiaj okazuje się największym atutem polskiego rynku. Choć nie jesteśmy bezludną wyspą i sytuacja na zagranicznych rynkach będzie mieć znaczenie i dla nas, to spadki cen będą na pewno dużo mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej - prognozuje "Gazeta Prawna".

Ten rok będzie dobrym okresem do kupowania nieruchomości, a w następnych latach nieruchomości w Polsce powinny znowu drożeć - podsumowyje "GP".

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl