Skarb Państwa może wziąć udział w podwyższeniu kapitału zakładowego spółki, wykorzystując do tego środki zgromadzone w Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców - poinformowała rzeczniczka prasowa MSP Agnieszka Jabłońska-Twaróg. Dodała, że MSP podejmując taką decyzję kieruje się oceną projektów inwestycyjnych.
Grupa Lotos poinformowała w poniedziałek, że planuje emisję do 55 mln akcji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu Lotosu, które odbędzie się 8 września. Spółka spodziewa się, że pozyska ok. 1 mld zł. Pieniądze przeznaczy na rozwój.
Emisja skierowana będzie do akcjonariuszy Grupy Lotos, którym przysługiwać będzie prawo poboru. Za każdą akcję posiadaną na koniec dnia prawa poboru akcjonariuszowi będzie przysługiwało jedno prawo poboru.
Głównym akcjonariuszem Grupy Lotos jest Skarb Państwa, który ma 53,19 proc. akcji tej spółki.
Wartość na pierwszym miejscu
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Skarbu Państwa Agnieszka Jabłońska-Twaróg zastrzegła, że stanowisko co do wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Lotosu Skarb Państwa przedstawi na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu spółki. Dodała, że priorytetem jest budowanie wartości spółek Skarbu Państwa.
- Udział Skarbu Państwa w podwyższeniu kapitału zakładowego (ewentualny, bo decyzję w sprawie podwyższenia Skarb Państwa jako akcjonariusz wyrazi na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy) może być pokryty ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Jeśli chodzi o spółki notowane na giełdzie, to było tak np. w przypadku Ciechu w 2011 r. - powiedziała Jabłońska-Twaróg.
Środki FRP pochodzą z części przychodów z prywatyzacji, zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji.
- Aby środki zostały udzielone spółka składa wniosek do MSP. Musi on spełniać szereg wymogów formalnych, które są zapisane w rozporządzeniu regulującym wydatkowanie środków z FRP. Wniosek podlega ocenie formalnej i merytorycznej także z punktu widzenia przepisów dotyczących pomocy publicznej. Środki z FRP mogą być wydatkowane na projekty o rynkowym charakterze. Akcje Lotosu będą dostępne w ofercie publicznej na warunkach dostępnych dla prywatnych inwestorów, co w przypadku dojścia emisji do skutku stanowi potwierdzenie rynkowego charakteru tej transakcji - powiedziała rzeczniczka prasowa MSP.
- MSP swoją ewentualną decyzję motywuje oceną projektów inwestycyjnych, które ze środków z podwyższenia mają być finansowane, co jest związane z budowaniem wartości przedsiębiorstw. Nowe inwestycje mają przyczynić się do wzrostu wartości dla akcjonariuszy - dodała.
Strategia spółki
Grupa Lotos w komunikacie informowała, że pozyskanie wpływów z nowej emisji akcji ma na celu wsparcie realizacji strategii spółki na najbliższe lata, polegającej na przeprowadzaniu dalszych inwestycji służących zwiększeniu kompleksowości rafinerii oraz wzrostowi własnego wydobycia węglowodorów.
Spółka chce doprowadzić do wzrostu uzyskiwanych marż rafineryjnych, co powinno poprawić zyskowność prowadzonej działalności.
Autor: mn//gry/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC