Kowalski inwestuje nawet w kryzysie

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPolacy chcą zarabiać na inwestycjach

Liczba rachunków inwestycyjnych od początku roku do końca listopada wzrosła o ponad 114 tys. i wyniosła 1,15 mln. "Te dane potwierdzają, że rok 2009 jest okresem powrotu inwestorów indywidualnych na parkiet i wzrostu ich aktywności" - napisał w swoim komentarzu Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Z danych KDPW wynika, że listopad był kolejnym miesiącem w 2009 roku, w którym wzrosła liczba rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez uczestników KDPW. W tym miesiącu założono 4 tys. nowych rachunków.

Depozyt podał, że w listopadzie największy wzrost liczby rachunków (w ujęciu procentowym) miał Dom Maklerski X-Trade Brokers (9 proc.) oraz Biuro Maklerskie Alior Banku - wzrost o 8 proc. W ujęciu liczbowym najwyższy wzrost odnotował Dom Inwestycyjny BRE, w którym w listopadzie liczba rachunków zwiększyła się o 2 tys. 972. Liczba rachunków prowadzonych w Domu Maklerskim Alior Banku wzrosła o 840 w porównaniu do października.

KDPW poinformował, że pod względem liczby prowadzonych rachunków liderem w październiku był Centralny Dom Maklerski Pekao SA, który prowadził ponad 202 tys. rachunków. Na drugim miejscu uplasował się DI BRE Banku z ponad 191 tys. rachunków, a na trzecim - DM Pekao (ponad 158 tys. rachunków).

Coraz więcej rachunków

Z danych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wynika, że liczba rachunków inwestycyjnych rośnie od 2005 roku, kiedy było ich ok. 853 tys. Rok później ich liczba przekroczyła 900 tys., a w 2008 roku - milion.

Większość rachunków to jednak konta nieaktywne, za pośrednictwem których nie dokonuje się transakcji. W latach 2006-2007 tylko co czwarty rachunek inwestycyjny był aktywny (25 proc.). W 2008 r. inwestorzy wykorzystywali 19 proc. założonych rachunków, a w połowie tego roku odsetek ten spadł do 16 proc.

Informacje GPW wskazują, że rośnie zainteresowanie inwestycjami za pomocą rachunków internetowych. W 2003 r. zaledwie 3 proc. inwestorów posługiwało się internetem do zawierania transakcji, zaś w połowie tego roku 35 proc. rachunków było prowadzonych w sieci.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu