25 maja zostaną uruchomione zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla uczniów klas 1-3. Czy w związku z tym zaniechane zostaną wypłaty dodatkowych zasiłków opiekuńczych? Do tej kwestii odniósł się premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu w środę ogłosił, że od 25 maja zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. Jednocześnie zapewnił, że to rodzice będą decydować o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia.
- To rodzice w przypadku dzieci i młodszej młodzieży decydują o tym, czy dziecko będzie posłane na te zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze - tłumaczył na środowej konferencji prasowej premier Morawiecki.
Rodzice, którzy się zdecydują zostać z dziećmi w domach, będą mogli wciąż korzystać z zasiłku opiekuńczego. - Utrzymujemy jednocześnie możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego, tak jak jest do tej pory - zaznaczył premier.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązuje od 26 marca 2020 roku. Początkowo przysługiwał na dwa tygodnie, ale był już kilkukrotnie przedłużany.
Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP