Najnowsze

Przegrody, maty dezynfekcyjne, więcej przerw. Są zalecenia dotyczące bezpiecznego powrotu do pracy

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Maseczki jednorazowe trzeba często zmieniać
Maseczki jednorazowe trzeba często zmieniaćTVN24
wideo 2/6
TVN24Maseczki jednorazowe trzeba często zmieniać

Oddzielenie stanowisk przegrodami i ograniczenie liczby osób w pomieszczeniach takich jak stołówka czy kuchnia - to tylko niektóre z zaleceń Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczących bezpiecznego powrotu do pracy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek wydał komunikat w związku z "powrotem do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy".

Środki minimalizujące zagrożenie

PIP zwraca uwagę, że udział pracowników i ich przedstawicieli w procesie weryfikacji oceny ryzyka dotyczącego bezpieczeństwa jest bardzo ważny. "Tym bardziej w obecnej sytuacji, gdy epidemia wywołana przez koronawirusa u większości grup zawodowych budzi uzasadniony lęk, stres, a także frustrację. Wiąże się z tym duża dawka negatywnych emocji, napięcia i niepewności. Niepokój i poczucie realnego niebezpieczeństwa, bo wirusa nie widać" - czytamy w komunikacie PIP.

"Po aktualizacji oceny ryzyka kolejnym krokiem jest stworzenie planu działań, obejmującego właściwe środki bezpieczeństwa i kontroli, pozwalające normalnie pracować i jednocześnie zapobiegać możliwości rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2." - podkreśla PIP.

W komunikacie inspekcja wymienia środki, które mogą zminimalizować zagrożenie. Są to:

- środki techniczne - obudowy pleksiglasowe, oddzielanie stanowisk pracy przegrodami (jeśli nie można zastosować przegrody, należy zapewnić dodatkową przestrzeń między pracownikami - odstęp minimum 1,5 m.), dbanie o sprawną i wydajną wentylację pomieszczeń pracy.

- środki organizacyjne - np. zmianowość na stanowiskach pracy, zwiększenie czasu trwania i ilości przerw w pracy, kierowanie tylko wykwalifikowanych pracowników do wykonania określonej pracy,

- środki ochrony osobistej - np. półmaski FFP2 i FFP3, N95 itp.,

- środki behawioralne - np. obserwacje przestrzegania reguł i wytycznych kierownictwa, nadzór nad pracownikami,

- działania przeciwepidemiczne - np. zapewnienie środków do dezynfekcji rąk i elementów środowiska pracy takich jak blatów, klamek, poręczy, wyposażenia technicznego (wspólne drukarki i kopiarki), zwiększenie częstotliwości sprzątania pomieszczeń pracy, przypominanie o zasadach higieny.

Co istotne, przed wznowieniem pracy przez pracowników należy poinformować ich o wprowadzanych zmianach oraz przekazać im nowe procedury i w razie potrzeby zapewnić szkolenie, np. z właściwego korzystania ze środków ochrony indywidualnej.

Tylko kluczowe prace

PIP podkreśla, że w początkowym okresie przywracania funkcjonowania firmy "dobrze jest wykonywać tylko kluczowe prace". "Część prac można odłożyć na czas, kiedy ryzyko zachorowania będzie niższe. Jeśli to możliwe, należy świadczyć usługi zdalnie (przez telefon, organizując wideokonferencje), a nie osobiście. W miarę możliwości trzeba minimalizować obecność stron trzecich i osób postronnych" - czytamy w komunikacie.

Należy redukować też, na tyle, na ile to możliwe, kontakt fizyczny między pracownikami (np. podczas spotkań lub przerw). "Przerwy na posiłki powinny być zorganizowane w taki sposób, aby ograniczyć liczbę osób przebywających w tym samym czasie w stołówce, pokoju socjalnym, kuchni, łazience i szatni" - zaleca PIP.

Jak podaje Inspekcja, dobrą praktyką, ograniczającą możliwość zainfekowania wirusem zakładu pracy, "jest zastosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do biur i hal produkcyjnych".

PIP zaznacza również, że należy ułatwić pracownikom korzystanie z transportu indywidualnego, zamiast zbiorowego, np. poprzez udostępnienie miejsc parkingowych lub miejsca, w którym można bezpiecznie przechowywać np. rowery.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości