Koniec domysłów, jest wykonawca stadionu

Najnowsze

Aktualizacja:
Lukasb1992/Wikipedia CC-BY-SAStadion do zmiany

Firma budowlana Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego wygrała przetarg na budowę stadionu miejskiego w Bielsku-Białej - podał we wtorek bielski magistrat.

Cena była jedynym kryterium, które brano pod uwagę przy wyborze wykonawcy. W ogłoszeniu podpisanym przez wiceprezydenta miasta Lubomira Zawieruchę podkreślono, że zwycięska firma złożyła najkorzystniejszą ofertę. Bielska "Przemysłówka" oszacowała koszt budowy na 81,8 mln zł. Stadion ma powstać w 28 miesięcy.

10 ofert

Na ogłoszony wiosną przetarg wpłynęło 10 ofert. W czerwcu w bielskim magistracie, który jest inwestorem, otworzono koperty. Komisja przetargowa podała wówczas, że najniższe oferty złożyły: ABM Solid z Tarnowa - 75,1 mln zł. oraz Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budos - 79,5 mln zł.

O budowę stadionu zabiegały także: konsorcjum Skanska z Warszawy i Exbud Skanska z Kielc - 98,9 mln zł., Mostostal Warszawa - 89,6 mln zł, konsorcjum Energopol Południe z Sosnowca i Audersa Constructiones z Madrytu - 112,5 mln zł., konsorcjum Hydrobudowa Polska Przeźmierowo i Mikotech Partner z Mikołowa - 86,9 mln zł., Polimex Mostostal Warszawa - 81,9 mln zł, konsorcjum Grupa 3J Warszawa i Attis Holding z Kijowa - 86,7 mln zł., a także konsorcjum Przedsiębiorstwo Pol-Aqua z Piaseczna i AwBud z Ogrodzieńca - 98 mln zł.

Z ogłoszenia o wyborze wynika, że komisja przetargowa nie oceniała ofert ABM Solid i Budos, a także konsorcjum Grupy 3J i Attis Holding.

Czas na odwołania

Pomimo wyboru wykonawcy budowa na razie nie może się rozpocząć. Po pierwsze mogą się pojawić odwołania firm, które przegrały przetarg. Po wtóre niejasne są też sprawy prawne związane z pozwoleniem na budowę. Decyzję w tej sprawie oprotestowała część mieszkańców z bloków w pobliżu inwestycji. Wojewoda śląski uznał jednak, że nie są oni stroną postępowania i odrzucił odwołanie. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który uchylił decyzję wojewody i zalecił jej ponowne rozpatrzenie.

Nowy bielski stadion miejski powstanie w miejscu dotychczasowego, który pochodzi z lat 50-tych ubiegłego stulecia. Pomieści 15 tysięcy kibiców. Wszystkie trybuny będą zadaszone. Mecze na nim rozgrywać będą: ekstraklasowe Podbeskidzie i III-ligowa Stal. Dotychczas dokonano już wymiany płyty boiska na podgrzewaną. Ustawione zostało także tymczasowe, sztuczne oświetlenie o mocy 1400 luksów. Wykupiono również konieczne do budowy grunty i budynki, które zostaną wyburzone. Ogółem miasto wydało już - jak ocenił prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult - około 20 milionów złotych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lukasb1992/Wikipedia CC-BY-SA