Polscy biznesmeni zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości ponownie wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec zamierzeń wprowadzenia tak zwanej konfiskaty prewencyjnej. Ich zdaniem rozwiązanie polegające na przepadku mienia bez prawomocnego wyroku sądu, a tylko na podstawie podejrzeń, byłoby szczególnie groźne dla stabilnego rozwoju gospodarczego.
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi prace nad projektem wprowadzającym tak zwaną konfiskatę prewencyjną. O jego założeniach pod koniec sierpnia pisała "Gazeta Wyborcza" - w projekcie znalazły się rozwiązania pozwalające państwu na przejmowanie majątków - domów, pieniędzy, samochodów, biżuterii itp. - które w ciągu ostatnich pięciu lat były w posiadaniu podejrzanego lub oskarżonego o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.
"Największe kontrowersje wiążą się jednak z tym, że ma nie mieć znaczenia, kto obecnie jest właścicielem majątku, który kiedyś należał do podejrzanego" - napisała gazeta.
Zastrzeżenia Rady Przedsiębiorczości
Zdaniem szefów największych organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców w Polsce "szczególnie groźny dla stabilnego rozwoju gospodarczego jest zamiar dopuszczenia konfiskaty mienia osób i przedsiębiorstw bez związku z popełnieniem ciężkiego przestępstwa".
"Projektowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązania rodzą nieznane w państwie prawa niebezpieczeństwo dla wszystkich, który podejmują trud i ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej" - napisała Rada Przedsiębiorczości w swoim stanowisku.
Dodała również, że "podejmowanie tak niebezpiecznych inicjatyw w dobie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego, który skutkuje często przerwaniem dotychczasowej sieci współpracy gospodarczej, dodatkowo tylko pogorszy warunki wykonywania działalności gospodarczej i zatrudnienia w Polsce".
"Zwłaszcza dzisiaj rząd powinien dbać o bezpieczeństwo prawne biznesu, aby choć w części złagodzić ogromne wyznawania gospodarcze, przed jakimi stoją polscy przedsiębiorcy. Nawet jeżeli intencje projektodawców są godne uwzględnienia, to nie wolno wprowadzać rozwiązań, które przerzucą obowiązek wykazywania pochodzenia majątku z organów ścigania na przedsiębiorców" - czytamy dalej.
Według Rady Przedsiębiorczości "konfiskata prewencyjna to nic innego jak deklaracja już nie tylko całkowitego braku zaufania, ale wręcz przyzwolenie na bezkarne godzenie w dobre imię tysięcy uczciwych przedsiębiorców". Biznesmeni stwierdzili też, że "budowana latami reputacja może bardzo szybko lec w gruzach, a jej odbudowa może być już niemożliwa".
"Wiarygodność zapewnień o dążeniu do polepszenia otoczenia prowadzenia przedsiębiorstw można budować tylko na spójności czynów i słów. Projekt przepisów o konfiskacie prewencyjnej to jednoznaczna zapowiedź pogorszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wzywamy zatem do zaprzestania prac nad przepisami o tzw. konfiskacie prewencyjnej w obecnym kształcie" - zaapelowali na koniec przedsiębiorcy.
Ziobro o konfiskacie prewencyjnej: ma służyć ochronie uczciwego biznesu
W piątek w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się konferencja poświęcona tzw. konfiskacie prewencyjnej. Otworzył ją minister Zbigniew Ziobro. Zapewnił, że rozwiązania dotyczące konfiskaty prewencyjnej "opierają się na najwyższych standardach praworządności" i przy "przestrzeganiu praw obywatelskich pozwolą skutecznie dbać o bezpieczeństwo". Zdaniem Ziobry "w państwie prawa obywatele muszą mieć poczucie bezpieczeństwa, a przestępcy muszą się bać". Zaznaczył, że w tym celu państwo musi dysponować skutecznymi narzędziami w walce z przestępczością zorganizowaną.
- Rozwiązania, które proponujemy, nie są w żaden sposób skierowane przeciwko przedsiębiorcom. Mają służyć ochronie uczciwego biznesu, który nie będzie niszczony przez konkurencję opierającą się na pieniądzach pochodzących z nieuczciwej działalności gospodarczej - powiedział Ziobro. Minister podkreślił przy tym, że zależy mu na zachowaniu wszelkich gwarancji związanych z zasadą domniemania niewinności. - Ale jednocześnie zależy nam na tym, aby państwo stojąc na najwyższych standardach praworządności i praw obywateli, mogło w sposób skuteczny dbać o bezpieczeństwo i praworządność - zaznaczył.
O Radzie Przedsiębiorczości
Rada Przedsiębiorczości to forum współdziałania szefów największych organizacji przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Została reaktywowana 24 marca 2020 roku w celu ratowania polskiej gospodarki zagrożonej pandemią i recesją (pierwotnie została powołana 17 listopada 2003 roku).
Radę Przedsiębiorczości tworzą: Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych oraz Związek Rzemiosła Polskiego.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24