Alimenty w sprawie rozwodowej na ogół kojarzą się z obowiązkiem łożenia na utrzymanie dzieci. Jednak obowiązek płacenia alimentów nie musi dotyczyć tylko dzieci. W jakiej sytuacji w wyniku rozwodu sąd może orzec alimenty także na rzecz byłego współmałżonka? Odpowiedzi na to pytanie Paweł Blajer i jego goście udzielili w czwartek w programie "Biznes dla ludzi".
Według prawa sąd orzekając rozwód może zasądzić alimenty od współmałżonka. Można ich żądać nie tylko bezpośrednio w pozwie rozwodowym, ale także w odrębnym postępowaniu. - Może się okazać, że wina małżonka, która została kiedyś zasądzona, będzie skutkowała koniecznością zapłacenia alimentów - twierdzi mecenas Ewa Rostafińska.
Kiedy alimenty?
- Małżonek winien rozpadu związku musi się liczyć z tym, że gdy pogorszy się sytuacja materialna współmałżonka, to albo do śmierci, albo do ponownego małżeństwa byłego męża, czy żony, będzie nad nim wisiało niebezpieczeństwo obowiązku płacenia alimentów - mówi adwokat Ewa Rostafińska. Jeżeli winne są obie strony małżeństwa, bądź nie ma orzeczonej winy, to ich sytuacja jest podobna. - Czy obie strony są winne, czy obie strony są niewinne i gdy występuje niedostatek po rozwodzie po jednej ze stron, to sąd może zasądzić alimenty - tłumaczy Rostafińska i dodaje, że strona związku, u której wystąpił niedostatek ma pięć lat, aby walczyć o alimenty. - W wyjątkowych okolicznościach sąd może przedłużyć ten czas - dodaje.
Niedostatek a pogorszenie
Mecenas Ewa Rostafińska tłumaczy, że pogorszenie sytuacji materialnej nie musi oznaczać braków środków do życia. - Niedostatek oznacza brak środków do życia, czyli sytuacja, gdy nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy na codzienne życie. A pogorszenie sytuacji materialnej, to obniżenie poziomu życia wobec tego, które jedna ze stron prowadziła w czasie trwania małżeństwa - tłumaczy mecenas.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Shutterstock