KNF chwali właścicieli banków

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W bankach zostało 87,5 proc. zeszłorocznego zysku

Komisja Nadzoru Finansowego chwali właścicieli działających w Polsce banków i pisze, że wykazali się odpowiedzialnością, uznając za priorytet wzmocnienie ich bazy kapitałowej. Dzięki zeszłorocznym zyskom kapitały banków wzrosną o 11,2 mld zł

Według urzędu, takie podwyższenie funduszy własnych banków zwiększa stabilność całego krajowego sektora bankowego, jednocześnie umożliwiając dalszy rozwój akcji kredytowej.

W systemie bankowym pozostanie 87,5 proc. zysku banków komercyjnych za 2008 rok. "Działania akcjonariuszy są zgodne z rekomendacjami KNF dotyczącymi przeznaczenia zysku na wzmocnienie sektora" - informuje KNF.

KNF: banki są bezpieczne

Aktualny poziom funduszy własnych polskiego sektora bankowego nie stwarza bezpośrednich zagrożeń dla funkcjonowania systemu finansowego - podkreśla KNF. "Jednak biorąc pod uwagę trudne uwarunkowania zewnętrzne i wynikający stąd istotny wzrost ryzyka, od początku tego roku nadzór rekomenduje dalsze wzmocnienie bazy kapitałowej" - czytamy w komunikacie.

Według urzędu, w sytuacji pogarszających się wskaźników makroekonomicznych, niestabilności rynków finansowych i zapotrzebowania gospodarki na kredyt, niezbędne jest utrzymanie bilansu kapitałowego banków na poziomie nie niższym niż przed podjęciem decyzji o podziale zysku za 2008 rok.

Nie wypłacać dywidendy

KNF informuje ponadto, że polityka dywidendowa banków w ostatnich latach ulega zmianie. Coraz większa część zysków przeznaczana jest na dalszy rozwój działalności, co - według urzędu - zasługuje na pozytywną ocenę, z punktu widzenia stabilności sektora bankowego. W 2007 roku banki komercyjne pozostawiły 44,2 proc. zysku z poprzedniego roku, w 2008 roku było to 60,6 proc.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24