Klimatyzacja, dodatkowe połączenia, bezpłatne Wi-Fi. PKP gotowe na wakacje

Najnowsze

PKP IntercityW wakacje na tory wyruszy około 1500 wagonów PKP Intercity, z czego ponad 500 będzie wyposażonych w klimatyzację

PKP przygotowały nowa ofertę dla podróżujących w sezonie wakacyjnym. Obejmuje ona m.in. wagony z klimatyzacją, dodatkowe połączenia, bezpłatne Wi-Fi w wybranych pociągach i na dworcach oraz więcej punktów informacyjnych i kas biletowych.

- Dla podróżujących nad morze (Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Hel), jak i tych udających się w góry (Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Wisła, Zakopane, Krynica) PKP Intercity przygotowało sezonowe połączenia. Będzie ich ponad 30 - poinformował przewoźnik w komunikacie.

1/3 wagonów z klimatyzacją

"W wakacje na tory wyruszy około 1500 wagonów PKP Intercity, z czego ponad 500 będzie wyposażonych w klimatyzację. Po raz pierwszy przewoźnik będzie również dysponował nowoczesnymi lokomotywami spalinowymi" - czytamy w komunikacie.

- Do pociągów regularnie kursujących na popularnych trasach będą dostawiane dodatkowe wagony - poinformowała rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska. Dodała, że wagony będą również dostawiane w trakcie letnich szczytów przewozowych.

Internetowe połączenia

Jak zaznacza PKP już dziś na 60 dworcach kolejowych w kraju pasażerowie mogą korzystać z bezpłatnego internetu. Do końca roku liczba obiektów z tą usługą ma wzrosnąć do 120. Dzięki współpracy z jednym z operatorów, w czasie wakacji, Wi-Fi pojawi się również w pierwszych pociągach PKP Intercity. Docelowo, współpraca przewoźnika z operatorem sieci mobilnej zakłada udostępnienie pasażerom internetu wraz z pakietem treści multimedialnych. Pierwsze „internetowe pociągi” pojawią się na trasach do Krakowa, Katowic, Poznania i Trójmiasta.

Latem, z kolejnych zmodernizowanych dworców skorzystają pasażerowie w: Pszczynie, Rumi, Ełku, Piastowie, Lęborku i Brzegu Dolnym. Poza standardowymi punktami informacyjnymi oraz nowymi biurami dworców na największych stacjach będzie dyżurować ponad 150 mobilnych informatorów.

Teatr na dworcu

Grupa PKP S.A. będzie organizowała na niektórych dworcach wydarzenia kulturalne. W przyszłym tygodniu PKP będzie obecne m.in. na gdyńskim festiwalu Open’er. Na stołecznym Dworcu Centralnym zorganizowana zostanie wystawa Teatru Dramatycznego, na dworcu Szczecin Główny odbędą się spektakle teatralne, a na dworcu we Wrocławiu będzie można oglądać reprodukcje dzieł sławnych malarzy.

Zarządca infrastruktury, czyli spółka PKP Polskie Linie Kolejowe również przygotowuje się do szczytu wakacyjnego. Pociągi, dworce i ich okolice będzie patrolowało więcej funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Maciej Dutkiewicz z PKP PLK powiedział, że w związku z wakacyjnym rozkładem jazdy w niektórych miejscach zmniejszono zakres remontów infrastruktury. Przypomniał, że jeszcze przed letnim szczytem udało się wyremontować linię między Gdynią i Helem. Dutkiewicz dodał, że na razie z Warszawy do Gdyni dojedziemy w ciągu 4 godzin. Docelowo czas podróży na tej trasie ma spaść poniżej 3 godzin. Pod koniec roku szybciej pojedziemy również ze stolicy na Dolny Śląsk. Trasa między Warszawą a Wrocławiem ma wynieść 3 godziny i 45 minut, docelowo ok. 3,5 godziny.

Minimalne modernizacje

W rozkładach jazdy uwzględniono prowadzone na wielu odcinkach prace modernizacyjne, które dla wielu projektów zminimalizowano w rejonach o wzmożonym ruchu turystycznym. Jeszcze przed uruchomieniem wakacyjnych połączeń zakończono prace między Gdynią i Helem, dzięki czemu bezpośrednimi pociągami PKP Intercity pasażerowie dotrą m.in. do Juraty czy Jastarni.

Autor: ToL//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity