Kirchhoff Automotive zainwestuje w polskie zakłady 70 mln zł

Najnowsze

A. Hawellek CC BY-SA 3.0Grupa Kirchhoff ma zakłady w 16 krajach

Ok. 70 mln zł zainwestuje Kirchhoff Automotive, koncern produkujący części samochodowe, w rozbudowę dwóch zakładów w Mielcu oraz w Gliwicach. Dzięki tej inwestycji pracę znajdzie 30 osób.

O planach rozwoju firmy poinformowano w piątek w Mielcu podczas obchodów 15-lecia działalności koncernu w Polsce.

Polska była pierwsza

Jak przypomniał jeden z właścicieli firmy Arndt Kirchhoff, Polska była pierwszym krajem byłego bloku wschodniego, w którym koncern zainwestował. - Teraz jesteśmy obecni m.in. w Rumunii i na Węgrzech, ale Polska była pierwsza - zaznaczył. Podkreślił, że koncern zainwestował dotąd w naszym kraju ponad 150 mln euro i utworzył blisko 1,5 tys. miejsc pracy. Jak dodał prezes Kirchhoff Polska Janusz Soboń, firma planuje kolejne duże inwestycje w Polsce. - W tym roku na rozwój planujemy wydać w sumie ok. 70 mln zł. W Mielcu rozbudowana zostanie hala produkcyjna, powstanie dodatkowo 1,2 tys. m kw. powierzchni. W tej hali stanie nowoczesna prasa o nacisku 1 tys. ton. Dzięki tej prasie będziemy mogli wytwarzać m.in. belkę deski rozdzielczej do volkswagena craftera - dodał Soboń. Podobna inwestycja rozstanie zrealizowana w gliwickich zakładach firmy.

Części dla BMW

Soboń podkreślił również, że w przyszłym roku w polskich oddziałach firmy rozpocznie się produkcja aluminiowych części do najnowszej generacji samochodów BMW. Zakład Kirchhoffa w Mielcu powstał w 1999 r. Produkuje części samochodowe, m.in. do nadwozi i zawieszenia. Obecnie hale produkcyjne i logistyczne mają powierzchnię ponad 26 tys. m kw., zakład zatrudnia ponad 900 osób, roczna sprzedaż oddziału wynosi ponad 500 mln zł. Gliwicki zakład koncernu powstał 2004 r. Jego powierzchnia to blisko 30 tys. m kw. Pracuje w nim ponad 500 osób. Roczna wartość sprzedaży tego zakładu to ponad 400 mln zł. Wśród największych klientów polskich zakładów firmy są: Volkswagen, General Motors, Ford, Audi, Skoda, Porsche, BMW, Daimler. Części, które powstają w Polsce są również eksportowane m.in. do Chin czy USA. Grupa Kirchhoff ma zakłady w 16 krajach, zatrudnia 11 tys. osób, a roczne obroty sięgają 1,6 mld euro.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: A. Hawellek CC BY-SA 3.0