Kazachstan coraz bardziej boi się tego, że po Ukrainie Moskwa zechce udzielić "bratniej pomocy" rosyjskiej mniejszości właśnie w tym kraju - pisze "Rzeczpospolita". Czy z tego powodu Kazachstan opuści Unię Celną z Rosją?
Gazeta przypomina, że informacja o możliwości opuszczenia przez Kazachstan Unii Celnej z Rosją - wspomniał o tym kazachski prezydent - wywołała burzę. - Jeśli zasady określone w porozumieniu [o powołaniu Unii] nie będą przestrzegane, to Kazachstan rezerwuje sobie prawo do wystąpienia z niej - podkreślił Nursułtan Nazarbajew. - Kazachstan nie będzie częścią organizacji, która zagraża jego niepodległości - dodał.
Unia rozszerzona
W skład Unii Celnej obok Kazachstanu i Rosji wchodzi też Białoruś. Zgodnie z podpisanym przez te kraje porozumieniem, od 1 stycznia Unia ma się przekształcić w Eurazjatycką Unię Gospodarczą. Nowa struktura jest rozszerzeniem istniejącej już Unii Celnej i będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Traktat zobowiązuje jego sygnatariuszy do zapewnienia swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i siły roboczej.
Wspólna waluta
Strony zobowiązują się również do prowadzenia uzgodnionej polityki w kluczowych sektorach gospodarki - energetyce, przemyśle, rolnictwie i transporcie. Kraje EUG chcą również w przyszłości stworzyć - wzorem Unii Europejskiej - wspólną walutę, chociaż w podpisanym dziś dokument nie zawiera takiego zapisu.
Zakłada on natomiast, że wspólny megaregulator finansowy powstanie do 2025 roku. Także w 2025 roku mają powstać wspólne rynki gazu ziemnego i ropy naftowej.
7 sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie. Kazachstan i Białoruś nie przyłączyły się do tych sankcji.
Autor: mn//km / Źródło: Rzeczpospolita, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 3.0)