Najnowsze

Drogie pamiątki z wakacji. Kara może być liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Najnowsze

Drogie pamiątki z wakacji. Grożą za nie kary nawet do 7 tysięcy euro
Drogie pamiątki z wakacji. Grożą za nie kary nawet do 7 tysięcy euroTVN24 BiS
wideo 2/4

Lubimy kolekcjonować wspomnienia i pamiątki ze swoich podróży. Niektóre jednak mogą okazać się niezwykle drogie. Na przykład kupując we włoskim kurorcie podróbkę torebki ekskluzywnej marki możemy się narazić na pokaźny mandat, nawet do 7 tysięcy euro. Trzy tysiące euro grzywny grozi nam także za próbę przewiezienia w bagażu piasku z Sardynii. O karach, które mogą być nałożone na turystów, w TVN24 BiS mówiła Agata Zamęcka.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi na Sardynii wysokimi grzywnami karani są ci, którzy zabierają z plaży nie tylko niewielkie ilości piasku, ale także kamyków czy muszelek.

Kary wynoszą od 500 do nawet 3 tysięcy euro. Czyny te uważane są bowiem za wyrządzanie szkody środowisku naturalnemu urokliwej włoskiej wyspy.

Turyści muszą mieć się na baczności, bo na wszystkich lotniskach na Sardynii wzmożono kontrole bagaży. Powstała nawet specjalny profil na Facebooku na którym są zamieszczane zdjęcia konfiskowanych pakunków w trakcie kontroli w portach lotniczych.

Zakupy na plaży

Od 1 lipca urzędnik może także nałożyć karę w wysokości nawet 7 tysięcy euro na turystę we Włoszech za zakup podróbek na plaży. Chodzi m.in. o okulary, chusty czy piłki.

Jeszcze więcej, bo do 15,5 tysiąca euro mogą zapłacić sami handlujący.

Zgodnie z szacunkami rynek oferowanych we Włoszech podróbek jest wart 22 mld euro, a straty budżetu są liczone w miliardach. Stąd tak wysokie kary.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości