Jeśli na drinka, to tylko w Bułgarii

Najnowsze

Aktualizacja:
Najtańsze drinki są w Bułgarii

Najdroższe jedzenie jest na Islandii, a najtańsze w Bułgarii. Polska ma najtańsze w Unii Europejskiej sery, jajka i mleko - wynika z badania "Jedzenie, picie, palenie - porównanie poziomu europejskich cen w roku 2006".

Europejski Urząd Statystyczny zestawił ceny koszyków z 500 artykułami spożywczymi i napojami bezalkoholowymi w 37 krajach Europy. Jako wskaźnik cen przyjęto średnią cenę w UE, której nadano wartość 100 i wyodrębniono pięć kategorii cenowych.

W pierwszej, najdroższej grupie znalazły się: Islandia (wynik 164), Norwegia, Szwajcaria i Dania (pierwszy wynik pośród krajów UE - 142). W drugiej - ze średnią wyższą między 100 a 130 - są między innymi Irlandia (125), Szwecja (119), Luksemburg (115), Włochy (115), Francja (105), Niemcy (105).

Średnia pośród krajów Starej Unii wyniosła 106, tak więc w krajach piętnastki jest relatywnie drogo.

Trzecia kategoria obejmuje kraje ze średnią od 80 do 100. Tu znalazły się m.in. Grecja, Hiszpania, Portugalia, Holandia. Turcja.

Polska znalazła się w czwartej kategorii cenowej, z wynikiem 67, pośród innych nowych członków UE. Wyjątkiem był tutaj Cypr, który jako jedyny z nowych krajów członkowskich znalazł się w grupie drugiej. Kraje bezsprzecznie najtańsze to Bułgaria i Macedonia - oba z wynikiem 56 - sery, jajka i mleko najmniej kosztują w Polsce.

Z kolei na rynku wyrobów tytoniowych niedoścignionym liderem cenowym okazuje się być Wielka Brytania, w której za paczkę papierosów zapłacimy siedem razy więcej, niż na Łotwie. Alkohole zdecydowanie najdroższe są w Irlandii (189) a najtaniej można drinkować w Bułgarii (wskaźnik 69).

Śledzenie analiz Europejskiego Urzędu Statystycznego może być całkiem użyteczne przy planowaniu wakacyjnych eskapad...

Źródło: PAP/Radio Szczecin