Najnowsze

Irak ma trzy razy więcej ropy niż sądzono

Najnowsze

sxc.huIrackie zasoby "czarnego złota" większe niż przypuszczano

Cena ropy bije kolejne rekordy na światowych rynkach. Tymczasem wicepremier Iraku Barham Salih poinformował, że zasoby naftowe jego kraju według najnowszych szacunków ekspertów są prawie trzy razy większe niż przypuszczano.

- Nie będę ujawniał źródła tych informacji, ale zakładamy, że irackie zasoby ropy naftowej liczą 350 miliardów baryłek - powiedział Salih podczas obrad Światowego Forum Ekonomicznego w egipskim Szarm el-Szejk. Jedna baryłka to 159 litrów.

Jak zapewniał wicepremier, właściwie realizowane inwestycje mogą z łatwością zwiększyć iracki eksport z obecnych dwóch milionów baryłek ropy dziennie do sześciu milionów baryłek.

Salih wyraził nadzieję, że spór o ustawę ws. ropy naftowej między autonomicznym rządem irackiego Kurdystanu na północy kraju, a centralnym rządem w Bagdadzie wkrótce zostanie zażegnany. - Jak dotąd, nie ma jednak żadnych oznak zbliżenia w tej w tej sprawie - ubolewał wicepremier.

Jak przypomina agencja dpa, kurdyjski rząd autonomiczny w Irbilu podpisał w minionych miesiącach wiele kontraktów z międzynarodowymi koncernami naftowymi. Iracki minister ds. ropy naftowej Husajn asz-Szahristani uważa te umowy za nielegalne, gdyż zostały zawarte przed ostatecznym uchwaleniem ustawy w sprawie ropy.

Największe złoża ropy naftowej w Iraku znajdują się na szyickim południu kraju i na kurdyjskiej północy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: