Brakuje nam "kultury innowacyjności". Jak motywować naukowców i przedsiębiorców?

Uczestnicy EKG w Katowicach. Tu - w czasie środowego otwarcia, którego dokonał premier Donald TuskTVN 24

W ramach obecnej perspektywy finansowej do Polski, do 2020 roku, trafi 82,5 mld euro. Spora część tych środków przeznaczona będzie na badania naukowe i ich komercjalizację. - Rok 2020 będzie niewiarygodną cezurą, bo skończy się ten ogromny budżet na badania i innowacje - mówiła Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego w czasie panelu "Innowacyjnosć, badania, rozwój". Spotkanie w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prowadził nasz redakcyjny kolega Paweł Blajer.

Brak kultury innowacyjności to dziś jeden z największych problemów, utrudniający współpracę naukowców i przedsiębiorców - przekonywali uczestnicy debaty. Zdaniem szefowej resortu nauki i szkolnictwa wyższego problemy wynikają przede wszystkim z "barier mentalnych".

- Musimy budować kapitał społeczny dla innowacji: rozwijać, stawiać na kreatywność, bo z nich wyłonią się badania, musimy stawiać na kadry, bo to one będą wiedziały jak wyniki badań przekazać dalej - mówiła Lena Kolarska-Bobińska.

Jej zdaniem w Polsce brakuje przekonania, że "nauka jest dla społeczeństwa", a na problem motywowania naukowców trzeba spojrzeć dużo szerzej. Dlatego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje: uwłaszczenie naukowców oraz program konsolidacji uczelni i wydziałów, dzięki czemu mogą się one starać o ciekawsze granty badawcze.

- Do tej pory nasi naukowcy byli mało aktywni, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych z regionów - mówiła Kolarska-Bobińska. - Chcemy zmienić system oceny uczelni, by uczelnie były oceniane za ilość otrzymanych grantów.

Gdzie kadry?

Zdaniem Leszka Grabarczyka z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jednym z podstawowych problemów i wyzwań jest brak odpowiedniej kadry naukowej.

- Musimy dostarczać odpowiednie kadry w takiej liczbie, jakiej rynek potrzebuje. Tu jest rola dla systemu edukacyjnego. Najlepszym kształceniem innowacyjności jest "uczenie przez robienie", a nie tylko teoretyczna nauka - wyjaśniał Grabarczyk.

Grażyna Henclewska wiceminister gospodarki zapewniała, że państwo w coraz większym stopniu wspiera rozwój najbardziej innowacyjnych obszarów. Resort chce "koncentrować się na obszarach o największym potencjale". - Wskazaliśmy pięć obszarów tematycznych: zdrowe społeczeństwo, energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami, innowacyjne technologie, biogospodarka rolno-spożywcza - wyjaśniała wiceminister.

Rektor Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie zwracał uwagę, że trudno mówić o prowadzeniu badań w momencie kiedy na naukę w Polsce przeznacza się 0,315 proc. PKB. Zdaniem prof. Tadeusza Słomki z roku na rok atmosfera wokół tematu poprawia się.

- Dajmy sobie trochę czasu. Wydaje mi się, że za kilka lat te wyniki będę lepsze, bo mamy bardzo dobrą atmosferę - mówił Słomka.

Co na to biznes?

Zdaniem Bartosza Bednarza, reprezentującego AstraZeneca Pharma, Polska jako kraj nie oferuje żadnych zachęt dla dużych firm, które maja potencjał rozwojowy i mogą postawić na transfer "efektów badań naukowych do biznesu".

- Nasza firma przyszła tu bez zachęt. Ale myślę, że to fenomenalna szansa, by o tym pomyśleć - mówił Bednarz. - Moja firma bada teraz około 100 leków. Ale prowadząc badania współpracujemy z około 150 podmiotami. Współpracujemy z przemysłem, uczelniami, ale też płatnikami, czyli np. brytyjskim funduszem zdrowia. W ubiegłym roku przenieśliśmy się do Cambridge by lekarze i nasi naukowcy mogli pracować obok się – ramię w ramię - dodał.

Paweł Poncyljusz wskazywał na przykład Avio Polska. Firma w której obecnie pracuje szukała wśród uczelni wyższych partnera by zbudować w Polsce laboratorium.

- Część uczelni bała się wejścia w taką współpracę. Znam takie przykłady, kiedy współpraca z biznesem jest tylko alibi, żeby pociągnąć środki z dotacji. Dziś część uczelni niestety nie jest gotowa na wejście we współpracę z biznesem - mówił Poncyljusz. - Nauka ma trochę służebną role wobec biznesu. To przemysł jest liderem, który zaprasza uczelnie do współpracy i mówi, która uczelnia ma coś do powiedzenia. Cieszę się, że w Polsce coraz więcej osób to rozumie - mówił członek zarządu Avio Polska.

Reprezentujący BZ WBK Michał Kuczmierowski zarzucił z kolei uczelniom "brak chęci osiągnięcia sukcesu". - Uczelnie często nie wiedzą, czego potrzebuje biznes i często te projekty trafiają do szuflad - wyjaśniał.

Kto słucha?

Małgorzata Burnat-Mikosz reprezentująca firmę doradczą Deloitte zwracała uwagę na to, że uczelnie "nie słuchają potrzeb biznesu". Dodała, że potrzebne są zmiany dotyczące opodatkowania. W innym wypadku najbardziej innowacyjne firmy wciąż będą uciekać za granicę, gdzie mogą liczyć na ulgi podatkowej.

- Potrzebne jest stworzenie pewnego kapitału intelektualnego, ale system też musi sprzyjać innowacyjności - mówiła Burnat-Mikosz. - System musi być holistyczny – i zawierać wszystkie potrzeby aktorów tego spektaklu.

Reprezentujący Europejski Bank Inwestycyjny Kim Kreilgaard mówił, że Polska powinna stawiać na tworzenie klastrów i zespołów badawczych.

- Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie: dokąd zmierzamy? Nie można rozbijać się na zbyt wiele dróg - wyjaśniał dyrektor.

Minister Kolarska-Bobińska zasugerowała w końcu, że brak "współpracy nauki i biznesu" to też efekt niechęci po stronie dużych firm. - Duże firmy nie inwestują w badania i rozwój. Osiadły na laurach. Małe i średnie firmy jakoś starają się być innowacyjne. Mam nadzieje że to się zmieni. Bez tego niemożliwe będzie stworzenie kultury innowacyjnej - mówiła szefowa resortu nauki.

Autor: gry//kdj / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego - podała spółka. Dodała, że zoptymalizowała koszty na poziomie około 350 milionów złotych i pracuje nad aktualizacją strategii i programem dekarbonizacyjnym.

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

Źródło:
PAP

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl