Ile urosła gospodarka w najlepszym okresie roku?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska gospodarka coraz więcej warta

Na pewno wiadomo, że był to najlepszy kwartał dla gospodarki w tym roku. Pytanie tylko jak dobry. Średnia prognoz dla wzrostu od początku lipca do końca września wynosi nieco powyżej 1,5 proc. O tym, ile było naprawdę Główny Urząd Statystyczny poinformuje w poniedziałek o godzinie 10.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB uważają, że wzrost gospodarczy przyspieszył w trzecim kwartale do ok. 1,6 proc. z 1,1 proc. w drugim kwartale. Wyraźnie lepszy wynik od poprzednich kwartałów oraz od czarnych wizji z początku roku to głównie efekt poprawy w przemyśle i przetwórstwie oraz nadal wysokiej sprzedaży detalicznej. Poza tym letnie miesiące, kiedy w pełni są już prowadzone np. prace sezonowe, czy budowlane, są zazwyczaj łaskawe dla gospodarki.

Miał być najgorszy, będzie najlepszy

Wbrew bardzo silnym obawom z pierwszych miesięcy tego roku, trzeci kwartał nie okazał się najgorszym w całym 2009 roku. Wręcz przeciwnie - był najlepszym z dotychczasowych trzech, a dno spowolnienia nastąpił w pierwszych trzech miesiącach roku, gdy gospodarka urosła o 0,8 proc. Później było już tylko lepiej, o czym świadczy ponad 1-proc. wzrost za drugi kwartał i jeszcze lepsze oczekiwania na drugie półrocze.

Oczekiwania nie tylko analityków, ale także przedstawicieli rządu oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Resort gospodarki szacuje wzrost PKB w trzecim kwartale na 1,7 proc., a wiceminister finansów Ludwik Kotecki - na 1,2-1,4 proc., zaś wiceprezes GUS Halina Dmochowska jest przekonana, że będzie to więcej niż 1,1 z kwartału drugiego.

Źródło: PAP, ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24